חדשות

הערכות קובעות כי סגירת בתי ספר מנעה למעלה ממיליון מקרי הדבקה בנגיף קורונה בארצות הברית (JAMA)

02/08/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA עולה כי ייתכן וסגירת בתי ספר בארצות הברית להגבלת התפשטות COVID-19 במרץ השנה הובילה למניעת למעלה ממיליון מקרי הדבקה בנגיף במהלך תקופה של 26 ימים. עם זאת, סגירת בתי הספר בשלב מוקדם פגעה באפשרות לבחון אם בתי ספר היוו מקור להדבקה נרחבת של אחרים בנגיף, כך טוענים חוקרים במאמר נפרד שפורסם בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם סגירת בתי ספר ומועד ההחלטה על צעד זה הובילו להפחתת היארעות COVID-19 ומקרי תמותה משנית לזיהום. לצורך כך, החוקרים בחנו את הנתונים מארצות הברית בתקופה שבין 9 במרץ ועד 7 במאי, 2020.

 

לבידוד הקשר בין סגירת בתי הספר ובין התוצאות, שינויים והתערבויות לא-תרופתיות ברמת המדינה נכללו במודלים הסטטיסטיים. המדינות נבחנו לפי רבעונים על-בסיס ההיארעות המצטברת של הנגיף לכל 100,000 תושבים בעת סגירת בתי הספר. המודלים שימשו להערכת ההבדלים האבסולוטיים בין בתי ספר שנסגרו ובתי ספר שנותרו פתוחים, כמו גם את מספר המקרים ומקרי התמותה במידה והמדינות היו סוגרות את בתי הספר כאשר ההיארעות המצטברת של COVID-19 הייתה ברבעון התחתון, בהשוואה לרבעון העליון.

 

מהנתונים עולה כי סגירת בתי ספר לוותה בירידה משמעותית בהיארעות COVID-19 עם שינוי יחסי מתוקן של 62%- בשבוע וירידה בשיעורי התמותה עם שינוי יחסי מתוקן של 58%- בשבוע. השינויים הללו היו בולטים במיוחד במדינות בהן תועדו שיעורי היארעות מצטברים נמוכים של COVID-19 בעת סגירת בתי הספר. לדוגמא, במדינות עם ההיארעות הנמוכה ביותר של COVID-19 נרשם שינוי יחסי של 72%- בהיארעות הזיהום, בהשוואה לשינוי יחסי של 49%- במדינות בהן תועדו שיעורי ההיארעות הגבוהים ביותר.

 

על-פי מודל שהתבסס על ניתוח הנתונים הנ"ל, סגירת בתי הספר כאשר ההיארעות המצטברת של COVID-19 הייתה ברבעון התחתון, בהשוואה להשלמת צעד זה כאשר ההיארעות המצטברת הייתה ברבעון העליון, לוותה בירידה של 128.7 מקרים ל-100,000 תושבים לאורך 26 ימים ובירידה של 1.5 מקרי תמותה ל-100,000 תושבים לאורך 16 ימים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי סגירת בתי הספר בין 9 במרץ ועד 7 במאי לוותה בירידה בשיעורי היארעות ותמותה עקב COVID-19 בארצות הברית. במדינות בהן הוחלט על סגירת בתי הספר בשלב מוקדם יותר, כאשר היארעות המגפה הייתה נמוכה, תועדה הירידה היחסית הגדולה ביותר בהיארעות הזיהום הנגיפי ומקרי התמותה עקב COVID-19. עם זאת, עדיין קיימת האפשרות כי הירידה הנ"ל נבעה גם מהתערבויות לא-תרופתיות אחרות שבוצעו באותה תקופה.

 

במחקר השני שפורסם בכתב העת JAMA Pediatrics דיווחו החוקרים על תוצאות ניתוח נתונים אודות 145 משתתפים עם מחלה בדרגה קלה-עד-בינונית. מהנתונים עלה כי בילדים מתחת לגיל 5 שנים עם COVID-19 בדרגה קלה-עד-בינונית ניתן לזהות כמויות גדולות יותר של רנ"א נגיפי בחלל האף והלוע, בהשוואה לילדים גדולים יותר ומבוגרים. לאור זאת, ייתכן כי ילדים קטנים עשויים לתרום משמעותית להפצת הנגיף באוכלוסיה הכללית, כפי שתואר בעבר עם נגיפים נשימתיים אחרים.

 

JAMA 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<