חדשות

מה בין מחלת ליים ובין הסיכון לתחלואה פסיכיאטרית? (JAMA Psychiatry)

19/10/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry עולה כי אין קשר בין אבחנה של Lyme Neuroborreliosis (LN), ביטוי מאוחר של מחלת ליים, ובין סיכון מוגבר להתפתחות תחלואה פסיכיאטרית.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הסיכון למחלה פסיכיאטרית, שיעור הפניות לקבלת טיפול פסיכיאטרי בבתי חולים וביקורים אמבולטוריים וקבלת טיפול בתרופות פסיכיאטריות בקרב חולים עם אבחנה של LN, בהשוואה לביקורות תואמות.

 

המחקר כלל את כל תושבי דנמרק עם תוצאה חיובית לבדיקת נוגדנים כנגד Borrelia burgdorferi בין תחילת שנת 1995 ועד סוף שנת 2015. לכל החולים התאימו החוקרים ביקורות תואמות בגיל ומין ללא LN מהאוכלוסיה הכללית בדנמרק.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה הסיכון לאבחנה של מחלה פסיכיאטרית בחולים עם אבחנה של LN בהשוואה לביקורות, כמו גם שיעור הפניות לקבלת טיפול פסיכיאטרי בבתי חולים ובמרפאות אמבולטוריות, כמו גם הבדלים בקבלת מרשמים לטיפול בתרופות פסיכיאטריות.

 

מדגם המחקר כלל 2,897 חולים עם אבחנה של LN (56.8% גברים) ו-28,970 משתתפים בקבוצת הביקורת (56.8% גברים), בגיל חציוני של 45.7 שנים.

 

הסיכון לאבחנה של מחלה פסיכיאטרית ושיעור הפניות לבתי חולים בשל מחלה פסיכיאטרית לא היה גבוה יותר בקרב חולים עם אבחנה של LN, בהשוואה לביקורות. שיעור גבוה יותר של חולים עם אבחנה של LN, בהשוואה לביקורות, קיבלו טיפול בתרופות נוגדות-חרדה (7.2% לעומת 4.7%), תרופות היפנוטיות וסדטיביות (11.0% לעומת 5.3%) ונוגדי-דיכאון (11.4% לעומת 6.0%) במהלך השנה הראשונה לאחר האבחנה, כאשר לאחר מכן היקף המרשמים לטיפול בתרופות פסיכיאטריות שב לערכים דומים בשתי קבוצות המחקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם אבחנה של LN לא תועד סיכון מוגבר להתפתחות מחלות פסיכיאטריות הדורשות טיפול באשפוז או טיפול בתרופות פסיכיאטריות.

 

JAMA Psychiatry. Published online October 7, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<