חדשות

הבטיחות והיעילות של Iloperidone (פנאפט) כטיפול לסכיזופרניה (Expert Opin Pharmacother)

25/10/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Expert Opinion on Pharmacotherapy מדווחים מומחים מארצות הברית כי Iloperidone (פנאפט)  תכשיר אנטי-פסיכוטי מדור שני המאושר לטיפול במבוגרים עם סכיזופרניה, עשוי לשמש כטיפול מתאים בחולים בסיכון מוגבר לתופעות לוואי אקסטרה-פירמידאליות או בחולים עם תסמינים שליליים או חסרים קוגניטיביים משמעותיים.

 

ברקע למאמר מסבירים החוקרים כי שיעורי הימצאות סכיזופרניה נעים סביב 1% באוכלוסיה הכללית. במאמרם הם מתמקדים במקומו של Iloperidone, תכשיר פומי הפועל כאנטגוניסט לקולטן D2/5HT2a, במטרה לספק מידע שימושי לרופאים אודות המצבים בהם טיפול זה עשוי להיות המתאים ביותר בחולי סכיזופרניה.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את השימוש ב- Iloperidone לטיפול בסכיזופרניה בשנת 2009. לתכשיר תכונות דומות לתכשירים אנטי-פסיכוטיים אחרים מדור שני, עם שיעורי היארעות נמוכים יחסית של תופעות אקסטרה-פירמידאליות, אם כי היעילות הכוללת של הטיפול להקלה על תסמיני סכיזופרניה מעט נמוכה בהשוואה לחלק גדול מהתרופות האנטי-פסיכוטיות מדור שני.

 

אפשרות הטיפול ב-Iloperidone עשויה להיות מתאימה במיוחד לחולים בסיכון גבוה לתופעות לוואי אקסטרה-פירמידאליות, או אלו עם תסמינים שליליים בולטים, כמו גם חסרים קוגניטיביים. מאחר ואין תכשיר בעל פעילות ממושכת, הטיפול ב- Iloperidone עשוי להיות מאתגר יותר בחולים ללא היסטוריה של היענות טובה לטיפול תרופתי. מצד שני, הטיפול מלווה בשיעורי היארעות נמוכים של עליה במשקל או נזק לכבד ואף עשוי להביא לשיפור קוגניטיבי, כך שעשוי לשמש כאפשרות טובה לטיפול באוכלוסיות מסוימות.

 

אין נתונים רבים בספרות הרפואית בכדי לקבוע את בטיחות הטיפול ב- Iloperidone במהלך הנקה ודרושים מחקרים נוספים בנושא. בחולים עם תת לחץ דם אורתוסטטי או פריאפיזם יש לנקוט משנה זהירות עם הטיפול התרופתי.

 

 Expert Opin Pharmacother. 2020 Jul 31:1-6..

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<