חדשות

טיפול בנזעי חשמל עשוי להפחית את הסיכון לתמותה מכל-סיבה (The American Journal of Psychiatry)

17/09/2021

 

כאשר מבוצע כיאות, טיפול בנזעי חשמל (Electroconvulsive Therapy) עשוי להיות מלווה בירידה בשיעורי התמותה מכל-סיבה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת The American Journal of Psychiatry.

 

מחקרים קודמים בחנו את הסיכון לאובדנות במהלך התקופה שלאחר אשפוז פסיכיאטרי וכיצד טיפול בנזעי חשמל עשו להפחית את התמותה מכל-סיבה, אך העדויות בנושא חלוקות. כעת השלימו החוקרים מחרק תצפיתי להערכת טיפול בנזעי חשמל, כאשר התמקדו בחולים בגילאי 65 שנים ומעלה עם לפחות אשפוז פסיכיאטרי אחד.

 

החוקרים התאימו כל חולה לאחר טיפול בנזעי חשמל לשלוש ביקורות שלא קיבלו טיפול זה. מבין 11,654 חולים שענו על קריטריוני המחקר, רק ל-10,460 חולים לאחר טיפול בנזעי חשמל נמצאה ביקורת תואמת בגיל, מין, אבחנה עיקרית באשפוז, אשפוזים פסיכיאטריים בשנה החולפת, ניסיון אובדני בשנה האחרונה ומדד Elixhauser Comorbidity Index. לפיכך, קבוצת הביקורת כללה 31,160 ביקורות תואמות.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה תמותה מכל-סיבה ותמותה עקב מעשה אובדני.

 

בקרב חולים בזרוע טיפול בנזעי חשמל תועדו שיעורים נמוכים יותר של תמותה מכל-סיבה למשך עד שנה מהשחרור מבית החולים (יחס סיכון מתוקן של 0.61, רווח בר-סמך 95% של 0.56-0.66). למרות שתואר קשר מובהק סטטיסטי עם אובדנות בחודשים הראשונים לאחר טיפול בנזעי חשמל, הקשר נחלש עם הזמן והפך לא-מובהק סטטיסטית לאחר שישה חודשים.

 

מהנתונים עולה כי טיפול בנזעי חשמל לווה בשיעורי תמותה נמוכים יותר לאחר שנה אחת ועם השפעה מגנה קצרת-טווח מפני מעשה אובדני. לא תועדו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בשיעורי תמותה עקב מעשה אובדני.

 

טיפול בנזעי חשמל, כאשר מבוצע באופן הולם, עשוי להגן מפני התנהגות אובדנית בחולים מבוגרים עם דיכאון חמור, או אלו בסיכון לאובדנות, כך מסכמים החוקרים.

 

The American Journal of Psychiatry 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<