חדשות

האם טיפול בסטטינים במינון גבוה מעלה את הסיכון לסוכרת? (JAMA)

23/06/2011

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממטה-אנליזה חדשה שכללה את המחקרים היותר מפורסמים להערכת יעילות הטיפול בסטטינים במינון גבוה, ותוצאותיה פורסמו בכתב העת Journal of the American Medical Association עולה כי טיפול בסטטינים במינון גבוה מלווה בעליה משמעותית בסיכון לסוכרת. בהשוואה לטיפול במינון בינוני בחמישה מחקרים, נרשמה עליה של 12% בסיכון לסוכרת עם טיפול בסטטינים במינון גבוה.

 

הסקירה כללה מחקרים גדולים, אקראיים ומבוקרים, עם יעדי סיום מוגדרים היטב, שערכו השוואה בין טיפול אינטנסיבי בסטטינים ובין טיפול בסטטינים במינון בינוני, עם מעקב בן למעלה משנה אחת. המחקרים שנכללו בסקירה היו PROVE-IT, A to Z, TNT, IDEAL ו-SEARCH, חמישה מחקרים שיחדיו כללו 32,752 משתתפים ללא סוכרת בתחילת המחקר. משך המחקרים נע בין שנתיים לחמש שנים.

 

בסך הכל, 1449 חולים תחת טיפול בסטטינים במינון-גבוה פיתחו סוכרת, זאת בהשוואה ל-1300 חולים תחת טיפול בסטטינים במינון בינוני. המשמעות הינה שני מקרים נוספים של סוכרת לכל 1000 שנות-מטופל. יחס הסיכויים להופעה חדשה של סוכרת הינו 1.12. באשר לתועלת, 3134 חולים המטופלים בסטטינים במינון גבוה ו-3550 חולים המטופלים במינון-בינוני אובחנו עם אירוע קרדיווסקולארי, כלומר ירידה של 6.5 מקרים ל-1000 שנות-מטופל עם טיפול במינון גבוה, או ירידה יחסית של 16%.

 

החוקרים זיהו השפעה שונה עם התרופות השונות. בעוד ש-Atorvastatin (ליפיטור) במינון 80 מ"ג ו-Simvastatin (סימבקור) במינון 80 מ"ג לוו שניהם בסיכון דומה לסוכרת, התועלת הייתה שונה, עם עדות לטובת Atorvastatin (ירידה של 22% לעומת ירידה של 5% בסיכון לאירוע קרדיווסקולארי). הנתונים תומכים בהחלטת ה-FDA שפורסמה לאחרונה, בה הוזהרו רופאים להימנע מהתחלת טיפול ב-Simvastatin במינון 80 מ"ג ולעקוב אחר הסיבוכים האפשריים.

 

החוקרים כותבים כי למרות שייתכנו השלכות לעליה ברמות הסוכר בדם, עדיין לא ברורות ההשלכות ארוכות הטווח. אין ספק כי סך התועלת של טיפול בסטטינים במינון גבוה תומך במתן הטיפול התרופתי.

 

JAMA 2011; 305:2556-2564

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<