חדשות

הערכת ההשפעה של מעקב מול טיפול לסרטן בלוטת התריס על המצב הפסיכולוגי של החולים (JAMA Otolaryngol Head Neck Surg)

05/02/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Otolaryngology  - Head & Neck Surgery מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקרב חולים עם סרטן בלוטת התריס, הבוחרים במעקב פעיל במקום ניתוח, הנטל הפסיכולוגי של חשש מפני הממאירות היה דומה לזה שתועד בחולים בהם בוצעה כריתה של בלוטת התריס. עם זאת, חששות אלו פחתו עם הזמן ובסופו של דבר מרבית החולים הביעו שביעות רצון מבחירתם.

 

מטרת החוקרים מיפן הייתה לתאר את החוויות של חולי סרטן בלוטת תריס אשר היו תחת תכנית מעקב ארוכת-טווח. הם התבססו על ראיונות חצי-מובנים וסקרים אשר נערכו בין ספטמבר, 2017, ועד אוקטובר, 2018.  הסקרים חולקו ל-249 חולים תחת מעקב פעיל אחר סרטן בלוטת התריס, אשר השתתפו בתכנית מעקב של בית החולים והראיונות החצי-מובנים נערכו עם תת-קבוצה של 21 חולים.

 

החוקרים מדווחים כי 249 סקרים חולקו לחולים עם סרטן בלוטת התריס תחת מעקב פעיל. מבין אלו, 243 חולים (97.6%) השלימו את הסקר. מבין המשיבים, 195 (80%) היו נשים. מבין 21 המשתתפים בראיונות, 3 היו גברים (14%) והגיל הממוצע עמד על 64 שנים.

 

מהנתונים עולה כי 37% מהנשאלים דירגו את תדירות החשש מסרטן ככזו שהופיע לעיתים או יותר, 32% דיווחו כי החשש השפיע במידה מסוימת או מאוד על מצב הרוח שלהם. עוד עולה מהתוצאות כי 14% דיווחו כי החשש השפיע באופן מסוים או רבות על יכולתם להשלים פעילויות יומיומיות. התפשטות הממאירות, צורך מאוחר יותר בהתערבות ניתוחית וקשיים בהבנת תסמינים גופניים באזור הכללי של הממאירות היו בין הגורמים העיקריים לחשש באוכלוסיה זו.

 

מרבית המשיבים (60%) דיווחו כי החשש שלהם היה קל יותר, בהשוואה לדרגת החשש כאשר שמעו לראשונה על הממאירות. שלוש שנים לאחר האבחנה, שיעור המשתתפים שדיווחו כי לא חששו כלל עלה מ-14% ל-25%. יתרה מזאת, 80% מהנשאלים הסכימו או הסכימו מאוד כי ההחלטה שלהם לבחור במעקב פעיל תאמה לתפיסה האישית שלהם ו-83% הסכימו או הסכימו מאוד כי הבחירה במעקב פעיל הייתה ההחלטה הטובה ביותר עבורם באופן אישי. מרבית החולים (77%) לא שמעו כלל על מעקב פעיל טרם הוצעה להם האפשרות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי  חשש מפני ממאירות היה נפוץ בקרב חולים עם סרטן בלוטת התריס תחת מעקב פעיל, אך דומה בטיבו לזה שתועד בקרב חולים בהם הושלם טיפול ניתוחי. החוקרים קובעים כי החשש מפני ממאירות אינו צריך לשמש כגורם המונע אפשרות מעקב פעיל אחר חולים עם סרטן בלוטת התריס.

 

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. Published online January 31, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני