חדשות

מומחים קוראים לשיטות טובות יותר לאבחנה של גידולי בלוטת תריס מסוג NIFTP (מתוך Thyroid)

24/03/2019

 

אבחנה של NIFTP (Noninvasive Follicular Thyroid Neoplasms with Papillary-like nuclear features) עשויה להיות מאתגרת על-בסיס ניקור קשרית בלבד, כך עולה ממטה-אנליזה חדשה, שפורסמה בכתב העת Thyroid.

 

החוקרים מסבירים כי NIFTP סווגה בעבר כסרטן פפילארי לא-פולשני ועטוף בקופסית של בלוטת התריס מוריאנט פוליקולארי.  עם זאת, כיום גידולים אלו מוגדרים כנגעים בעלי התנהגות אינדולנטית.

 

המאפיינים הציטו לוגיים של NIFTP אינם ספציפיים ועשויים לחפוף עם גידולים מסוגים אחרים ועדיין אין קטגוריה אבחנתית ציטולוגית של NIFTP. לאור זאת, היכולת לאבחן גידולים אלו נכונה עשויה להשפיע משמעותית על הטיפול בחולים אלו.

 

במחקרים השלימו החוקרים סקירת ספרות ומטה-אנליזה במטרה לזהות עדויות מוצקות יותר אודות המאפיינים הציטולוגיים של NIFTP. הסקירה כללה 15 מאמרים, עם מדגם של 915 נגעי NIFTP מאושרים היסטולוגית, עבורם היו נתונים זמינים של תוצאות בדיקות ניקור קשרית טרם הניתוח.

 

החוקרים מדווחים כי 30% מהמקרים היו AUS (Atypia of Undetermined Significance) או FLUS (Follicular Lesion of Undetermined Significance) ומרביתם סווגו כבת'סדה III, IV, או V. שיעורי מקרי NIFTP באלו עם בת'סדה של III-IV עמד על 52% ושיעור המקרים באלו עם בת'סדה III-IV-V עמד על 78%.

 

מרבית המקרים הללו מוגדרים ציטולוגית כמקרים שטיבם אינו ברור, כאשר אחרים מוגדרים כלא-אבחנתיים, שפירים, או ממאירים ודרושה הערכה ציטולוגית נוספת במטרה לקבוע את הטיפול הטוב ביותר במקרים אלו.

 

Thyroid. 2019;29:222-228

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני