חדשות

טיפול ב Lorcaserin מביא לירידה במשקל ומפחית גורמי סיכון קרדיומטבולים במבוגרים עם השמנת יתר (Diabetes, Obesity and Metabolism)

16/05/2019

טיפול ב Lorcaserin מביא לירידה במשקל ומפחית גורמי סיכון קרדיומטבולים במבוגרים עם השמנת יתר (Diabetes, Obesity and Metabolism)

 

Lorcaserin הינו אגוניסט לרצפטור serotonin 2c אשר מזרז ירידה במשקל ותורם במניעה ושיפור של סכרת סוג 2 ושיפור בפרופיל השומנים, ובכך מפחית את הסיכון הקרדיומטבולי במבוגרים הסובלים מהשמנת יתר.

מטרת מחקר זה היתה לבדוק כיצד הטיפול ב lorcaserin משנה את הסיכון הקרדיווסקולרי.

המחקר הינו מחקר אקראי, מבוקר כפול סמיות, אשר ארך 6 חודשים. במחקר השתתפו 48 אנשים עם השמנת יתר. המשתתפים הוקצו באופן אקראי וביחס של 1:1 לקבלת lorcaserin 10מ"ג פעמיים ביום, או פלצבו. המטופלים הגיעו למפגש בסיסי בו בוצעה בדיקה פיזיקלית ונלקחו מספר בדיקות דם: נבדק lipid particle quantification, lipid peroxidation, appetite regulating hormones ו mRNA expression of 5-hydroxytryptamine 2c receptor (5-HT2c receptor), ואינדקס כבד שומני.

בדיקות נוספות אשר נלקחו ותוצאותיהם מפורטות במאמר אחר היו: ה resting metabolic rate ושתי סריקות fMRI (במצב רעב ובמצב שובע), וכן הערכה נוירוקוגניטיבית.

כל המשתתפים קיבלו טיפול סטנדרטי בהשמנת יתר שכלל ביקורים אצל תזונאית עם המלצות לדיאטה וניהול יומן מזון.

המשתתפים הגיעו למעקב כל שבוע בחודש הראשון, ובהמשך הגיעו פעם בחודש למשך 5 חודשים נוספים.

לאחר שבוע ולאחר 4 שבועות מתחילת המחקר המעקב כלל את אותן הבדיקות כמו במפגש הראשוני.

תוצאות: טיפול ב lorcaserin הביא להפחתה במסת השומן (p<0.001), באינדקס הכבד השומני (p<0.0001) ובצריכת האנרגיה (p<0.03), ללא השפעה על הוצאת אנרגיה או על lean body mass. ערכי LDL ו small LDL particles פחתו (p<0.04, p<0.03 בהתאמה), בעוד ש רמת HDL עלתה (p<0.02). קצב הלב ירד.

התוצאות אשר דווחו על ידי החוקרים הראו כי lorcaserin מפחית את הסיכון הקרדיומטבולי על ידי שיפור במספר גורמים. הטבה בפרופיל השומנים – ירידה בערכי LDL בדם ובעיקר small LDL particles, עליה ב HDL וב ApoA1. השפעה חיובית נצפתה גם על אינדקס הכבד השומני, אשר נותרה גם לאחר התאמה במסת השומן, היקף מותניים ו BMI. לא נצפה ביטוי של של 5-HT2c receptor באיברים הפריפרים, ולא היה שוני ברמת ההורמונים הקשורים בויסות הרעב בדם, מה שמלמד כי עיקר מנגנון השפעת ה lorcaserin הינו מרכזי, על ידי הפחתת התאבון והפחתת הצריכה הקלורית כתוצאה מכך. במאמר הקודם שפורסם מצויין כי fMRI הדגים ירידה בפעילות המוחית הקשורה בתשומת לב ורגשות בתגובה לאוכל בקבוצה שקיבלה lorcaserin לעומת בקבוצת הפלצבו.

החוקרים מסכמים כי הנתונים המוצגים במחקר זה מחדדים את תוצאות המחקר הקודם ומעידים כי טיפול ב lorcaserin למשך 6 חודשים משפר את המצב הקרדיומטבולי באנשים עם השמנת יתר, במנגנון מרכזי.

 

Lorcaserin treatment decreases body weight and reduces cardiometabolic risk factors in obese adults: A sixmonth, randomized, placebocontrolled, doubleblind clinical trial. Diabetes, Obesity and Metabolism, February 6, 2019.

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<