חדשות

התפשטות הגידול מעבר לקשרית לימפה מעלה את הסיכון להישנות סרטן בלוטת תריס (Thyroid)

02/07/2019

 

נוכחות התפשטות גידול מעבר לקשרית לימפה (Extranodal Extension) מעידה על סיכון בינוני להישנות ממאירויות פפילאריות של בלוטת התריס, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Thyroid.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התפשטות מעבר לקשרית הלימפה הינה התפשטות תאי גרורות מעבר לקפסולה של הקשרית אל תוך הרקמה הרכה בסמוכה, כפי שנקבע לפי הערכה פתולוגית של הדגימה הניתוחית לאחר כריתה מלאה של בלוטת התריס.  ההנחיות הנוכחיות משלבות את מספר וגודל קשריות לימפה מעורבות, אך מציבות משקל קטן יותר להתפשטות מעבר לקשרית הלימפה. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של שילוב ENE במערכת הקיימת לחיזוי הישנות בחולים עם ממאירות פפילארית של בלוטת התריס.

 

מדגם המחקר כלל 369 חולים עם ממאירות פפילארית של בלוטת התריס ומעורבות קשריות לימפה, ללא עדות לגרורות מרוחקות. מספר התפשטות תאי גידול מעבר לקשרית הלימפה שולב לתוך המעקב הקיימת להערכת סיכויי ההישנות והחוקרים בחנו את יחסי הסיכון של תתי הקבוצות.

 

שיעורי ההישנות בתת-קבוצה של חולים עם מעורבות של עד חמש קשריות לימפה ובין 1-3 התפשטויות מעבר לקשרית הלימפה (7/61, 11.5%) היו גבוהים יותר מפי שלוש, בהשוואה לתת-קבוצה של חולים עם עד חמש קשריות לימפה וללא עדות להתפשטות מעבר לקשרית (5/129, 3.9%) (יחס סיכון מתוקן של 3.42, p=0.050) והיה דומה לזה שתועד בתת-קבוצה שכללה למעלה מחמש קשריות לימפה ללא עדות להתפשטות מעבר לקשרית (שיעורי הישנות, 6/47, 12.8%; יחס סיכון מתוקן של 4.47, p=0.028).

 

על-בסיס המערכת הנוכחית לריבוד הסיכון, חולים עם למעלה מחמש קשריות לימפה מעורבות וללא עדות להתפשטות מעבר לקשרית יסווגו כבעלי סיכון בינוני להישנות הממאירות. כאשר החוקרים שילבו את ENE לתוך מערכת הסיכון, קרוב לשליש מהחולים (32.8%) עם עד חמש קשריות לימפה וללא ENE עברו מקטגוריית סיכון נמוך לקטגוריית סיכון בינוני.

 

חולים עם למעלה מחמש קשריות לימפה עם התפשטות מעבר לקשרית נותרו בקטגוריית הסיכון הבינוני, מאחר ולא הייתה עליה נוספת בסיכון להישנות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי שילוב ENE לתוך המערכת הנוכחית לסיווג הסיכון להישנות ממאירות פפילארית של בלוטת התריס עשוי להוביל לקבלת החלטות מדויקות יותר באשר לטיפול הטוב ביותר בחולים אלו.

 

Thyroid. Published online May 30, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<