חדשות

אפשרויות טיפול חדשות במקרים של NASH בחולי סוכרת (מתוך אתר מדסקייפ)

25/10/2019

 

דגש רב בכל הנוגע לסיבוכי סוכרת מתמקד במחלות לב וכלי דם ומחלת כליות כרונית, אך תחום מחקר חדש המתפתח במהירות נוגע למחלת כבד על-רקע סוכרת, בפרט, מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (NAFLD, או Nonalcoholic Fatty Liver Disease) והצורה המתקדמת יותר, NASH (Nonalcoholic Steathohepatitis).  במאמר שפורסם באתר Medscape מדווחים מומחים על אפשרויות טיפול חדשות המצויות בקנה ומיועדות לטיפול באוכלוסיה זו.

 

לדברי המומחים, במשך שנים רבות רבים התעלמו מ-NASH ו-NAFLD, כאשר אחת הסיבות לכך הייתה העדר טיפולים ספציפיים. בדומה למחלות אחרות הקשורות בהשמנה, ירידה במשקל מומלצת מאוד במקרים אלו, אך קשה לביצוע. קיים קשר הדוק בין NASH ובין עמידות לאינסולין ולכן אחת הגישות הסבירות היא מתן תרופות המפחיתות עמידות לאינסולין. זה היה הבסיס למחקר האקראי להערכת Pioglitazone וויטמין E  בחולים עם סוכרת ו-NASH.

 

לאחר 18% חודשים, 54% מהחולים בקבוצת הטיפול המשולב הדגימו ירידה בפעילות NAFLD (בהשוואה ל-19% בקבוצת הפלסבו) ושיפור משמעותי בממצאים היסטולוגיים. עם זאת, לא תועד שיפור בפיברוזיס והעליה הממוצעת במשקל עמדה על 5.7 ק"ג לאחר 18 חודשים. לכן, למרות ש-Pioglitazone עשוי להיות טוב יותר מאי מתן כל טיפול, זהו אינו המענה לבעיה הגדלה.

 

חברות תרופות וביו-טכנולוגיות פועלות רבות לפתח טיפולים ל-NASH. נתונים אודות ארבע תרופות במחקרים בשלב 3 צפויים להתפרסם במהלך 2019 או 2020, כולל תוצאות שליליות אודות אחת התרופות. קיימת הסכמה בקרב מומחים כי המורכבות של NASH ככל הנראה תדרוש טיפול משולב עם למעלה ממנגנון פעולה אחד.

 

ישנן תרופות רבות אחרות המצויות במחקרים בשלב 2. בתוך עשר שנים, ניתן לצפות לעשר תרופות חדשות, או יותר, המיועדות לטיפול ב-NASH. בינתיים, NASH על-רקע סוכרת דומה למחלת כליות כרונית. בשני המקרים אין טיפולים ספציפיים למחלה, אך שתי המחלות תורמות לתחלואה ותמותה באוכלוסיית חולים זו. גם ללא טיפולים זמינים, חשוב לאבחן את מחלת הכבד ולעקוב אחר התקדמות המחלה, תוך נקיטת כל האמצעים הזמינים להפחתת הסיכון המוגבר.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<