חדשות

שיפור ניכר בפרוגנוזה של חולים עם סרטן אנאפלסטי של בלוטת התריס (מתוך כנס ה-ATA)

10/11/2019

 

במהלך הכנס השנתי ה-89 מטעם ה-American Thyroid Association הציגו חוקרים נתונים חדשים המעידים על שיפור דרמטי בהישרדות של חולים עם ממאירות אנאפלסטית של בלוטת התריס.

 

החוקרים מסבירים כי למרות שאין מחקרים אקראיים בנושא סרטן אנאפלסטי של בלוטת התריס, חלה התקדמות בפיתוח טיפולים סיסטמיים וקרינתיים. בין התחומים המרכזיים בהם חלה התקדמות נכללים טיפולים הכוללים מספר גישות, אשר הובילו לשיפור שיעורי ההישרדות לאחר שנה אחת של חולים עם ממאירות בשלב 4A ו-4B מ-10% בלבד ל-20% ולעיתים אף תועדו שיעורי הישרדות של 40%.  ממצאים אלו מעידים על הכפלת שיעורי ההישרדות בהשוואה למצב לפני כעשור, ולכן מדובר בהתקדמות ממשית בתחום זה.

 

עם זאת, בשלב זה השיפור ההישרדותי הנ"ל מוגבל למרכזי מצוינות בטיפול בסרטן אנאפלסטי של בלוטת התריס. מומחים בתחום מציינים כי השיפור הדרמטי שחל בהישרדות החולים הללו במהלך תקופה קצרה יחסית של מספר שנים בלבד אינו נפוץ במקרים של מחלות ממאירות.

 

אחת הדוגמאות לשיפור הפרוגנוזה של החולים נוגעת לחולים עם מחלה בשלב 4B, קבוצה בה טיפול הכולל מספר גישות עשוי להפחית את הבעיה של חנק. עם זמינות טיפול כימו-קרינתי ומתן מהיר של הטיפול, חלה ירידה בשיעורי התמותה עקב חנק. עם זאת, טיפול זה כרוך ברעילות קיצונית ועל החולים לקבל את הנזק המשני והתחלואה הניכרת בעקבות הטיפול לטובת הארכת ההישרדות.

 

עוד חלה התקדמות בתחום הטיפולים הממוקדים, בעיקר משלב של Dabrafenib עם Trametinib לממאירויות עם מוטציות BRAF V600E, אשר אושרו ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי בשנת 2018.

 

ישנם אלגוריתמים מוצעים לטיפול מומלץ במטרה לסייע בהנחיית הטיפול הראשוני בחולים עם ממאירות אנאפלסטית של בלוטת התריס לפי שלב הגידול. למשל, בחולים עם מחלה בשלב 4A ההמלצה היא לגישה אגרסיבית – ניתוח וטיפול במטרת טיפול הכולל טיפול סיסטמי ו-IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy).

 

בחולים עם מחלה בשלב 4B שיעורי ההישרדות פחות טובין והגישה המומלצת צריכה להיות מותאמת אישית, עם מתן טיפול משולב, במידה והחולה מוכן לקבל את הרעילות האפשרית הניכרת, כמו גם אפשרות התערבות ניתוחית, במידה והגידול נתיח.

 

בחולים עם מחלה בשלב 4C, המהווים כמחצית מהחולים עם ממאירות אנאפלסטית של בלוטת התריס, יש פחות אפשרויות טיפול והרבה פחות עדויות אודות ההשפעה על ההישרדות ולכן חשוב לדון עם החולים על אפשרויות הטיפול התומך הטובות ביותר. בחולים המבקשים טיפול אגרסיבי ניתן להשלים הערכת אפשרות טיפול ייעודי. טיפול כימותרפי עשוי לשמש כגשר עד לקבלת המידע הגנומי או קבלת טיפול ממוקד, דוגמת Dabrafenib ו-Trametinib.

 

החוקרים מדגישים כי למרות ההתקדמות בתחום, עדיין דרושים שינויים רבים.

 

מתוך כנס ה-ATA

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<