חדשות

הנחיות חדשות לטיפול בטסטוסטרון בגברים עם רמות טסטוסטרון נמוכות (Ann Intern Med)

08/01/2020

 

הנחיות חדשות מטעם ה-American College of Physicians, שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine, כוללות המלצות חדשות לטיפול בטסטוסטרון בגברים מבוגרים עם רמות טסטוסטרון נמוכות על-רקע גילי.

 

המומחים מסבירים כי רמות טסטוסטרון בגברים יורדות עם הגיל, החל מאמצע שנות השלושים לחייהם וב-20% מהגברים האמריקאים מעל גיל 60 שנים רמות טסטוסטרון נמוכות. אעפ"י כן, אין ערך סף מקובל של רמות טסטוסטרון מתחתיו מופיעים תסמינים של חסר אנדרוגנים והשלכות בריאותיות שליליות. בנוסך, ישנה מחלוקת בנוגע לטיפול בטסטוסטרון באוכלוסיה זו.

 

ההנחיות הנוכחיות לא נוגעות לבדיקות סקר או אבחנה של היפוגונאדיזם או מעקב אחר רמות טסטוסטרון והן נועדו לקבוע המלצות על-בסיס העדויות הטובות ביותר הזמינות בנוגע לתועלת, נזקים ועלויות טיפול בטסטוסטרון בגברים עם רמות טסטוסטרון נמוכות על-רקע גיל מתקדם.

 

עדויות באיכות מתונה משבעה מחקרים שכללו טיפול בטסטוסטרון בגברים מבוגרים עם רמות טסטוסטרון נמוכות על-רקע גילי הדגימו שיפור קטן בתפקוד מיני גלובאלי, בעוד שעדויות בדרגת ודאות נמוכה משבעה מחקרים הצביעו על שיפור קטן בתפקודי זקפה.

 

מנגד, ההנחיות מדגישות כי על רופאים להימנע ממתן טיפול בטסטוסטרון לכל סיבה אחרת באוכלוסיה זו. העדויות הזמינות מעידות על שיפור קטן, אם בכלל, בתפקוד הגופני, תסמיני דיכאון, אנרגיה וחיוניות, או תפקוד קוגניטיבי, בקרב גברים אלו לאחר טיפול בטסטוסטרון.

 

המומחים ממליצים לרופאים להשלים הערכה חוזרת של התסמינים בתוך 12 חודשים מהתחלת טיפול בטסטוסטרון, עם הערכות חוזרות סדירות במהלך המעקב. על רופאים להפסיק את הטיפול במידה ולא חל שיפור בתפקוד המיני.

 

ההנחיות גם ממליצות על מתן פורמולות בזריקה לתוך השריר באוכלוסיה זו, במקום שימוש בתכשירים עוריים, בשל העלות המופחתת והתועלת הקלינית והנזקים הדומים.

 

למעשה, ההנחיות מציעות כי רופאים יתחילו בטיפול בטסטוסטרון בגברים עם רמות נמוכות של ההורמון על-רקע גיל מתקדם רק במטרה לשפר את התפקוד המיני.

 

Ann Intern Med. Published online January 6, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<