חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי מתריע מפני קשר אפשרי בין שימוש ב-Lorcaserin ובין סיכון מוגבר לסרטן (מתוך הודעת ה-FDA)

20/01/2020

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) פרסם אזהרת בטיחות הנוגעת לטיפול ב-Lorcaserin (בלוויק), לאחר שתוצאות מחקר להערכת בטיחות התרופה הצביעו על עליה אפשרית בסיכון לגידולים ממאירים.  בהודעה נמסר כי בשלב זה, הגורם לממאירות אינו-ידוע ולא ניתן לקבוע כי Lorcaserin תורם לסיכון לממאירות, אך הם היו מעוניינים כי הציבור יהיה מודע לסיכון האפשרי.

 

הטיפול ב-Lorcaserin אושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי בשנת 2012, במינון של 20 מ"ג, פעם ביום, לשימוש עם דיאטה להפחתת קלוריות והגדלת היקף פעילות גופנית, כאמצעי לשיפור הירידה במשקל במבוגרים שמנים או בעלי עודף-משקל, בנוכחות לפחות בעיה רפואית אחת הקשורה במשקל, דוגמת יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, או דיסליפידמיה. ביולי 2016 אישרה הסוכנות בקשה חדשה לאישור תכשיר חד-יומי, בשחרור ממושך.

 

מהסוכנות נמסר כי על אנשי צוות רפואי לשקול אם התועלת של טיפול ב-Lorcaserin עולה על הסיכון האפשרי לממאירות. כמו כן, מטופלים הנוטלים טיפול זה צריכים לשוחח עם הרופאים שלהם בנוגע לסיכונים האפשריים.

 

בסוכנות ממשיכים לבחון את העדויות ויפרסמו בהמשך את המסקנות וההמלצות הסופיות שלהם, לאחר השלמת הסקירה.

 

כאבי ראש, סחרחורות, עייפות, בחילה, פה יבש ועצירות הן תופעות הלוואי הנפוצות של הטיפול בחולים ללא סוכרת; מנגד, היפוגליקמיה, כאב ראש, כאב גב, שיעול ועייפות נפוצים יותר בחולים עם סוכרת. הטיפול אסור לשימוש בהיריון.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה במדסקייפ

 

לתגובת חברת טבע להודעה

לדיווח על מטה-אנליזה שבחנה יעילות ובטיחות של בלוויק

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני