חדשות

מדוע חשוב להשתתף בכנס אבחון וטיפול בטיפול במחלות שריר הלב עם דגש על עמילוידוזיס לבבי ? ראיון עם יו''ר הכנס, פרופ' קובי ג'ורג'

29/01/2020

לקראת הכנס המתקיים ב-28/2  , כנס שאותו יזם פרופ' קובי ג'ורג', מנהל מערך הלב במרכז הרפואי קפלן , במסגרת כנס חוג דרום ובשיתוף החוגים לאי ספיקת לב ומחלות שריר הלב של האיגוד הקרדיולוגי, ביקשנו ממנו לענות על מס' שאלות הנוגעות לכנס.

 

אי-מד : מדוע בחרת להתמקד בכנס זה דווקא ב עמילוידוזיס  קרדיאלי ?  למה תחום זה כל כך חשוב ?

פרופ' ג'ורג':  בחרנו להתמקד בתחום זה מכיוון ששכיחות המחלה היא רבה יותר מאשר נהוג לחשוב. המחלה תוקפת מגוון סוגי אוכלוסיות של חולים צעירים ומבוגרים במספרים הולכים וגדלים בארה"ב וארופה .

כמו כן כמי שאמון על מערך הלב במרכז הרפואי קפלן אני גאה לספר כי בית החולים הינו המוביל בתחום מכיוון שהשכלנו להגדיל את המודעות בקרב רופאינו לאמצעי האבחון , התחלנו בשימוש בתרופה חדשה שאושרה לאחרונה ע"י ה FDA האמריקאי והפכה למעשה לפתרון מדהים למחלה שעד לא מזמן נחשבה לחשוכת מרפא. אנו נעזרים גם בטיפול בתמהיל של "צנרת" תרופות ייחודית , אנו מובילים בביצוע מחקרים פורצי דרך בנושא ואף גאים בכך שעל צוותנו נמנים מומחים ברמה בינלאומית .

אנו גם גאים לבשר על פתיחת הבניין החדש הצפוייה, שהושקעו בו מאות מליונים , שאמור להפתח בקרוב ויאכלס את מערך הלב על תשע מחלקותיו.

במקביל אנו נעזרים במכשור רפואי מתקדם תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות כאשר המובילה שבהם הוא היא השימוש בצילום שהוא יחסית פשוט  (פותח על ידי סטרטאפ ישראלי שנרכש על יד חברה אמריקאית)

מדובר בסוג של מיפוי רדיואקטיבי שאינו מצריך מכשור כבד יותר ודיי פרימיטיבי של כל הגוף, אלא בבדיקה הרבה יותר ידידותית, הדומה לישיבה על כיסא של רופא שיניים . מדובר גם בחומר רדיואקטיבי אחר ושימוש בפרוטוקולים שונים, התובנות החדשות שלמדנו מן המכשור החדש יפורסמו בקרוב בעיתון מקצועי מוביל ולמעשה מאפשרות אבחון של המחלה ללא צורך בביופסיה פולשנית על סיכוניה .

אי-מד: אילו תובנות ויכולות יוכלו לקבל לדעתך המשתתפים בכנס בנושא זה ?

פרופ' ג'ורג':  תוכנית הכנס עשירה ומשופעת בהכרזות חדשות והצגת נתונים לראושנה בישראל . משתתפי הכנס יוכלו בין השאר ללמוד על :

 

ü      פרופ' קובי ג'ורג' בהרצאה ראשונה על טיפול ביולוגי במחלה , מבוסס על  מחקר חדש שהתפרסם ממש לאחרונה "אלצהיימר של הלב " .

ü      פרופ' שרה שמעוני בהרצאה על שיעור העמילואידוזיס הלבבי בחולים עם היצרות מסתם הותין  ואיזה מידה קיום עמילואידוזיס משפיע על הפרוגנוזה של חולים לאחר התערבות מילעורית במסתם.

 

ü      ד"ר דן הברמן – ידבר על יישום חדש של טכנולוגיה קיימת : תיקון של מסתם בצנטור, בהתוויה חדשה . מבוסס על מחקר חדש בהובלת מרכז הרפואי קפלן .

 

ü      "קוצב חכם" (אופטימייזר)– המרכז הרפואי קפלן הכניס לראשונה בארץ את השימוש "בקוצב חכם" לחולים הסובלים מאי ספיקת לב קשה,  כאשר מרבית הקוצבים החלופיים נחלו כשלון בשיפור המצב.

ü      פרופ' סורל גולנד – תציג נתונים חדשים בנושא אי ספיקת לב הריונית.

ü                                 יוצגו נתונים חדש המתארים את המצב בישראל תוך התייחסות לעתיד החולות ופרוגנוזה לגבי הסיכוי שלהן, להביא עוד ילד בעתיד .  

 

ü      ד"ר מיכאל יונש – יציג טכנולוגיות חדשות הקימות רק במרכז הרפואי קפלן .

כדוגמת הוצאת נוזלים בצורה מיוחדת מבלי לפגוע בתפקוד הכלייתי . מבוסס על  מחקר בינלאומי שתוצאותיו יוצגו לראשונה בכנס .

 

בנוסף, יש לנו   מרצה אורח :  Prof. Claudio Rapezzi  (בקישור ניתן לצפות בהרצאתו מכנס האיגוד האירופאי )   פרופ' קלאודיו ראפצי , הנחשב למוביל עולמי בתחום הטיפול במחלה זאת וביקורו בישראל חשוב ביותר לקהילת הרופאים העוסקת באבחון וטיפול במחלה.

 

אי-מד: מדוע לדעתך חשוב שרופאי משפחה/פנימאים ישתתפו בכנס ?

המסר המרכזי : המחלה הרבה יותר שכיחה ממה שנהוג לחשוב. כאמור בארה"ב חולים בה למעלה מ 700,000 איש., עם גלוי של כ 4000 חולים מדי שנה .  הצורך המיידי הוא בהעלאת המודעות בקרב רופאי המשפחה לסימפטומים מצד אחד לשפר את יכולות האבחון אשר כרגע אינו תקין . במקביל לפעול להעלאת המודעות לכך שישנם פתרונות חדשים ויעילים כדוגמת הצילום הייחודי , הטיפול התרופתי החדשני , נתונים של מחקרים חדשים ועוד. העובדה שקיימים מחקרים מתקדמים של מספר מוצרים חדשים שבחלקם יאושרו בסבירות גבוהה בשנים הקרובות, מעידה על השכיחות היחסית של המחלה ועל העניין שהיא מעוררת.

בנוסף ארצה  להעביר גם מסר חשוב לחברי האגוד לרפואה גריאטרית : חשוב גם להעלות את המודעות בקרב העוסקים ברפואה הגריאטרית . בכנס יוצגו נתונים על שכיחות המחלה בקרב האוכלוסייה הבוגרת ועל הדרכים לשיפור איכות חייהם של המטופלים. 60% מהחולים הינם גברים כאשר הריכוז הגבוה  להתרחשות המחלה פוגעת יותר בגילאי 50-65 .

לתכנית הכנוס

להרשמה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני