חדשות

שינויים בצפיפות המינראלים של העצם בעקבות החלפת Denosumab ב-Alendronate (מתוך J Clin Endocrinol Metab)

12/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן Alendronate (פוסאלאן) עשוי לשמור באופן יעיל על השיפור בצפיפות המינראלים של העצם שהושג בעקבות שנה אחת של טיפול ב-Denosumab (פרוליה).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין מחקרים רבים אודות תוצאות החלפת טיפול מ-Denosumab לביספוספנטים וכעת הם ביקשו לבחון את מאפייני החולים והשינויים בצפיפות העצם לאחר החלפת טיפול ב-Denosumab ל-Alendronate.

 

מחקר DAPS (Denosumab Adherence Preference Satisfaction) היה מחקר אקראי, בתווית-פתוחה, בשלב 2, אשר כלל 25 אתרי מחקר בארצות הברית וקנדה. המחקר כלל נשים לאחר-מנופאוזה, אשר לא קיבלו טיפול קודם לאוסטיאופורוזיס, עם עדות למדדי T-Score בטווח 2.0- עד 4.0-.

 

החוקרים השלימו ניתוח פוסט-הוק להערכת נשים שחולקו לטיפול בזריקה תת-עורית של פרוליה במינון 60 מ"ג כל שישה חודשים למשך שנה ולאחר מכן המשיכו בטיפול פומי ב-Alendronate במינון 70 מ"ג בשבוע בשנה השניה. התוצא העיקרי היה השינוי בצפיפות המינראלים של העצם, כאשר סף של 3% שימש להגדרת אובדן, שימור או שיפור צפיפות עצם בשנה השניה תחת טיפול ב-Alendronate.

 

מבין 126 נשים שחולקו באקראי ל-Denosumab, ב-115 נשים (91%) הוחלף הטיפול ל-Alendronate בשנה השניה. מהנתונים עולה כי צפיפות העצם עלתה ב-3-6% עם Denosumab בשנה הראשונה וב-0-1% עם Alendronate בשנה השניה.

 

לאחר החלפת טיפול ל-Alendronate, במרבית הנשים צפיפות העצם נשמרה או השתפרה, כאשר ב-15.9% מהנשים תועדה ירידה בצפיפות העצם בעמוד שדרה מותני, ב-7.6% נרשמה ירידה משמעותית בכלל ירך וב-21.7% תועדה ירידה משמעותית בצפיפות העצם בצוואר ירך.

 

בחלק קטן מהמשתתפות תועדה ירידה בערכי צפיפות עצם אל מתחת לערכי הבסיס שטרם התחלת הטיפול וירידה זו הייתה נפוצה יותר באלו בהן נרשמה ירידה בצפיפות העצם בשנה השניה. בנשים בהן תועדה ירידה בצפיפות העצם עם Alendronate בשנה השניה אחוז השינוי בצפיפות העצם עם Denosumab בשנה הראשונה היה גדול יותר. השינוי בצפיפות העצם בשנה השניה היה דומה ללא תלות במאפייני הבסיס או בהיענות לטיפול פומי ב-Alendronate.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי במרבית הנשים לאחר-מנופאוזה, Alendronate עשוי לשמש כאפשרות טובה לשימור השיפור בצפיפות העצם שהושגה לאחר שנה אחת של טיפול ב-Denosumab.

 

J Clin Endocrinol Metab. 2020;105

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<