חדשות

האם Dulaglutide עשוי להוריד את הסיכון לליקוי קוגניטיבי בחולי סוכרת סוג 2 ? (מתוך THE LANCET )

24/06/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

במחקר חדש נחקר הקשר בין נטילת dulaglutide (טרוליסיטי) , האגוניסט לרצפטור ל-GLP-1 ( ה-glucagon-like peptide-1 ) , וליקוי קוגנטיבי בחולי סוכרת.  לדברי החוקרים, טיפול ארוך טווח ב-dulaglutide עשוי להוריד את הסיכון לפתח ליקוי קוגניטיבי בחולי סוכרת סוג 2.

מחלת הסוכרת מהווה גורם סיכון בלתי תלוי לליקוי קוגניטיבי. מחקר REWIND, ר"ת של Researching Cardiovascular Events With a Weekly Incretin in Diabetes היה אקראי, כפול סמיות ומבוקר בפלצבו שנערך ב-371 מיקומים ב-24 ארצות. המשתתפים במחקר היו גברים ונשים בני חמישים או יותר, שסבלו מסוכרת סוג 2 שרק אובחנה ומגורמי סיכון קרדיווסקולריים נוספים. רמות ההמוגלובין המסוכר היה עד 9.5% (80 ממו"ל/מו"ל) במשתתפים שנטלו עד שתי תרופות מורידות גלוקוז בדם, עם או בלי אינסולין בזאלי. בקרב המשתתפים ה-BMI היה לפחות 23 kg/m 2.  

המשתתפים חולקו ביחס של 1:1 לקבל זריקות תת עוריות אחת לשבוע, הקבוצה הראשונה קיבלה dulaglutide  במינו של 1.5 מ"ג, או פלצבו. הרופאים החוקרים, כמו גם המטופלים לא ידעו לאיזה קבוצת טיפול השתייכו עד שהמידע נאסף ונחתם.  מדי שישה חודשים לפחות נערך מעקב אחר המשתתפים, עבור יעד מחקר עיקרי של שבץ, אוטם שריר הלב או תמותה מסיבה לא ידועה או סיבה קרדיווסקולרית. עורכי המחקר בחנו את מצבם הקוגניטיבי של המשתתפים בתחילת המחקר והן במהלך המעקב. החוקרים השתמשו ב- Montreal Cognitive Assessment וב-Digit Symbol SubstitutionTest .

ניתוח הנתונים נעשה בכוונה לטפל. בין 2011 ל-2013 השתתפו במחקר 9901 משתתפים שחולקו באופן אקראי לקבל טיפול פעיל (קבוצה של 4949 משתתפים) או פלצבו (4952). בזמן מעקב חציוני של 5.4 שנים, 8828 משתתפים סיפקו תוצאות ממבדקים, הן בתחילת המחקר וכן לפחות פעם אחת נוספת. 4456 משתתפים היו בקבוצת הטיפול הפעיל, והשאר בקבוצת הפלצבו.

ליקוי קוגנטיבי ארע ב-4.05 מקרים לכל 100 שנות מטופל, במשתתפים שקיבלו טיפול פעיל -dulaglutide  ו-4.35 לכל 100 שנות מטופל, במשתתפים שקיבלו פלצבו. יחס הסיכונים (HR) עמד על 0.93. כשערכו התאמות, לאחר מעשה, לערכים שנמצאו בתחילת המחקר, הסיכון לליקוי קוגניטיבי ירד ב-14% במטופלים שקיבלו dulaglutide . החוקרים מסכמים כי טיפול ארוך טווח ב-dulaglutide עשוי להוריד את הסיכון לפתח ליקוי קוגנטיבי בחולי סוכרת סוג 2, אך הם מסבירים כי דרושים עוד מחקרים שיבחנו לעומק את ההשפעה של התרופה על הבריאות והתפקוד המוחי. 

המחקר מומן על ידי חברת אלי לילי.

https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(20)30173-3/fulltext?dgcid=raven_jbs_etoc_email

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<