חדשות

האם השמנה פוגעת ביעילות טיפול תרופתי כנגד סרטן שד? (J Clin Oncol)

13/07/2020

 

השמנה עשויה להשפיע על הסיכון להתפתחות סרטן שד ועל הפרוגנוזה של נשים עם המחלה הממארת. כעת, במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי להשמנה עשויה גם להיות השפעה על התגובה לטיפול כנגד הממאירות, כאשר מדד מסת גוף גבוה בעת אבחנת סרטן שד עשוי לפגוע ביעילות טיפול כימותרפי אדג'וונטי ולהפחית את שיעורי ההישרדות של נשים אלו.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לתרופות ליפופיליות, דוגמת תכשירים ממשפחת Taxane, אפיניות גבוהה לרקמת שומן עם נפח פיזור גדול יותר. כעת, הם ביקשו לבחון אם קיימים הבדלים ביעילות טיפול כימותרפי על-בסיס Docetaxel, בהשוואה לטיפול כימותרפי שאינו על-בסיס Docetaxel בנשים עם סרטן שד, בהתאם למדד מסת הגוף שלהן בתחילת המחקר.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות כל הנשים שלקחו חלק במחקר BIG 2-98 להשוואת טיפול כימותרפי על-בסיס Docetaxel או על-בסיס אחר. מדד מסת הגוף סווגה לשלוש קטגוריות: רזה (18.5-25), עודף-משקל (25-30) והשמנה (30 ומעלה). התוצא העיקרי הוגדר כשיעורי ההישרדות ללא-מחלה והישרדות כוללת הוגדרה כתוצא משני של המחקר.

 

מהנתונים עולה כי לא היו הבדלים בשיעורי הישרדות ללא-מחלה או בשיעורי ההישרדות הכוללים לפי מדד מסת הגוף בקבוצת הטיפול הכימותרפי שאינו על-בסיס Docetaxel. מנגד, בקבוצת הטיפול על-בסיס Docetaxel, עליה בקטגוריית מדד מסת הגוף לוותה בירידה בשיעורי ההישרדות ללא-מחלה ובשיעורי ההישרדות הכוללים. בהשוואה לנשים רזות, בנשים בעלות עודף-משקל נרשמה עליה לא-מובהקת של 12% בשיעורי ההישרדות ללא-מחלה ועליה מובהקת של 27% בשיעורי הישרדות כוללת (p=0.04) ובנשים בעלות השמנת-יתר נרשמה עליה מובהקת סטטיסטית של 32% בשיעורי הישרדות ללא-מחלה ושל 63% בשיעורי הישרדות כוללת.

 

התוצאות היו דומות כאשר החוקרים בחנו בנפרד גידולים חיוביים לקולטנים לאסטרוגן וגידולים שליליים לקולטנים אלו.

 

השפעה משמעותית של מדד מסת גוף ומצב קולטנים לאסטרוגן על השפעת הטיפול תועדה בהערכת ההישרדות ללא-מחלה וההישרדות הכוללת.

 

ממצאי המחקר הנוכחי מדגישים את ההבדלים על-בסיס מדד מסת הגוף בתגובה לטיפול כימותרפי אדג'וונטי על-בסיס Docetaxel בנשים עם סרטן שד.  

 

J Clin Oncol. Published online July 2, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<