חדשות

האם טיפול במעכבי DPP-4 עשוי לספק הגנה מפני COVID-19? (מתוך Diabetes Metab Res Rev)

14/07/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Metabolism Research and Reviews מציעים חוקרים חשיבות אפשרית של DPP-4 (Dipeptidyl Peptidase) בפתוגנזה של COVID-19 ומעלים את האפשרות כי לתרופות ממשפחת מעכבי DPP-4 עשויה להיות חשיבות רבה במקרים אלו.

 

במהלך מגפת COVID-19 עלו שאלות באשר לחשיבות האפשרית של שינוי או עיכוב DPP-4 למניעת COVID-19 ו/או התקדמות הזיהום הנגיפי. חוקרים הציעו מודל מורכב של חלבון Spike של נגיף SARS-CoV-2 ו-DPP4 בו הראו כי קיים ממשק גדול בין החלבונים והציעו כי דמיון רב עם נגיפי קורונה אחרים המשתמשים ב-DPP4 כקולטן פונקציונאלי.

 

בהעדר מחקרים לאישור הממצאים, יש לנקוט משנה זהירות בפירוש ממצאים אלו. אעפ"י כן, תצפית זו מעלה את השאלה אם ישנה מעורבות ישירה של DPP4 בהידבקות נגיפי SARS-CoV-2 לתאים או ביכולת האלימות של הנגיפים ואם עיכוב DPP-4 עשוי לשמש כגישה תרפויטית למניעת הזיהום.

 

למרות שיש להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם ישנה מעורבות ישירה של DPP4 בזיהומי SARS-CoV-2, יש גם עדויות המציעות כי עיכוב DPP-4 עשוי להשפיע על תהליכים דלקתיים, עם רמזים לפעילות אנטי-פיברוטית. תכונות אלו עשויות להיות חשובות לעצירת ההתקדמות למצב היפר-דלקתי שתואר במקרים חמורים של COVID-19.

 

משילוב הממצאים הללו עולה חשיבות אפשרית לשינוי או עיכוב DPP-4 בפתוגנזה של COVID-19. לאור המספר הרב של חולים עם סוכרת מסוג 2 עם אבחנה של COVID-19 והשימוש הנרחב במעכבי DPP-4 בחולי סוכרת, החוקרים קוראים להשלים מחקרים להערכת הקשר בין טיפול במעכבי DPP-4 ובין COVID-19.

 

Diabetes Metab Res Rev. 2020;e3330

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<