חדשות

ניתן להסתפק בבדיקת צפיפות עצם יחידה במרבית הנשים לאחר-מנופאוזה (JAMA Internal Medicine)

30/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine עולה כי בדיקת צפיפות עצם שנייה בתוך 3 שנים מהערכה ראשונית של צפיפות העצם לא הובילה לשיפור היכולת להעריך את הסיכון לשברים על-רקע אוסטיאופורוזיס בנשים בריאות לאחר-מנופאוזה.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם בדיקת צפיפות עצם שנייה בתוך שלוש שנים לאחר הערכה ראשונית של צפיפות העצם מלווה בשיפור היכולת להעריך את הסיכון לשברים מעבר למדידת צפיפות העצם הראשונית בלבד.

 

החוקרים התבססו על נתוני Women's Health Initiative ואספו מידע אודות 7,419 נשים עם מעקב ממוצע של 12.1 שנים בין 1993-2010 בשלושה מרכזים בארצות הברית. התוצאים העיקריים כללו את שיעורי היארעות שברים אוסטיאופורוטיים מג'וריים, שברי ירך, צפיפות עצם התחלתית ושינוי אבסולוטי בצפיפות העצם.

 

במהלך תקופת המעקב, סך כולל של 139 נשים (1.9%) אובחנו עם שברי ירך ו-732 נשים (9.9%) אובחנו עם שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי.

 

השטח מתחת לעקומת ה-ROC (Receiver Operating Curve) להבחנה בין נשים שחוו שברי ירך ואלו ללא שברים אלו עמד על 0.71 עבור צפיפות העצם ההתחלתית בכלל ירך, 0.61 לשינוי בצפיפות העצם בכלל ירך ו-0.73 למשלב צפיפות עצם בכלל ירך והשינוי בצפיפות העצם בכלל ירך. ערכי צפיפות עצם בצוואר ירך ובעמוד שדרה מותני הדגימו מגמה דומה לשברי ירך.

 

באשר ליכולת הבחנה בסיכון לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי, ערכי השטח מתחת לעקומת ה-ROC עמדו על 0.61 לצפיפות העצם בכלל ירך, 0.53 לשינוי בצפיפות העצם בכלל ירך ו-0.61 למשלב צפיפות העצם ההתחלתית בכלל ירך והשינוי בצפיפות העצם בכלל ירך. ערכי צפיפות עצם בצוואר ירך ובעמוד-שדרה מותני הדגימו יכולת דומה להבחין בין נשים שפיתחו שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי ואלו שלא פיתחו שברים אלו.

 

הקשר בין השינוי בצפיפות העצם והסיכון לשברים לא היה שונה לפי תתי-קבוצות, כולל סוכרת, גיל, מוצא/גזע, מדד מסת גוף או מדדי T לפי צפיפות העצם.

 

ממצאי המחקר מעידים כי הערכה שנייה של צפיפות העצם במרווח של שלוש שנים לאחר המדידה הראשונית לא לווה בשיפור יכולת ההבחנה בין נשים שאובחנו עם שבר ירך או שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי ואלו ללא שברים אלו מעבר להערכה הראשונית של צפיפות העצם בלבד.

 

JAMA Internal Medicine

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<