חדשות

סכנות רשלנות רפואית במהלך ביקורים וירטואליים (מתוך אתר Medscape)

06/09/2020

 

במהלך מגפת הקורונה, קרוב למחצית מהאמריקאים דיווחו על ביקורים מצולמים מרחוק, מגמה הצפויה להימשך גם לאחר פתיחה מחודשת של המרפאות מאחר וביקורים וירטואליים הפכו מקובלים מאוד. עם זאת, לצד העליה בהיקף הביקורים הוירטואליים, צפויה גם עליה בשיעור תביעות רשלנות רפואית על-רקע הטכנולוגיה הנ"ל.

 

במהלך ביקור טל-רפואה עם הרופא המטפל, חולה בן 62 עם פציעת קרסול דיווח על נפיחות חדשה ברגל. שלושה שבועות חלפו מאז שהחולה פנה לחדר מיון, שם עבר ניתוח וגיבוס. במהלך ביקור טל-רפואה, הרופא ייעץ למטופל להרים את רגל ולפנות לאורתופד בתוך 24 שעות. עוד הוזמנה בדיקת דופלר אולטרה-סאונד לשעה 12:30 בצהריים של אותו יום.

 

החולה מעולם לא הגיע לביקור המתוכנן מאחר והפך לא-מגיב ופיתח דום לב מספר שעות מאוחר יותר. מותו הוביל לתביעה מצד קרובי משפחתו שטענו לכישלון באבחנה וטיפול בפקקת ורידים עמוקים. בני המשפחה טענו כי אנשי הצוות הרפואי שהיו מעורבים בטיפול בחולה היו צריכים להפנות אותו לטיפול מיד במהלך הביקור המצולם.

 

כאשר הרופא השלים הערכה מרחוק של המטופל, הוא לא הצליח להבחין בהבדלים הקליניים העדינים אליהם ניתן היה להתייחס באופן מדויק יותר במהלך ביקור במרפאה וככל הנראה היו מובילים להערכה והתערבות דחופים יותר.

 

בידיעה שפורסמה באתר Medscape מפרטים הכותבים שלוש בעיות הנוגעות לביקורים וירטואליים אלו, בהם המטפל אינו יכול לגעת בנבדק:

1.     חוסר אפשרות לצפות ישירות ולהניח ידיים על המטופל – בעקבות זאת, קשה להעריך במדויק את חומרת מצבו של הנבדק ואם ייתכן כי גורמים אחרים מובילים לתלונותיו.  תמונה לא-מלאה זו עשויה להוביל לטעויות באבחנה ולתביעות רשלנות רפואית, כפי שעלה במקרה המתואר לעיל.

2.      סכנות תיעוד בסרטון וידאו – קיים סיכון לתביעות במקרים בהם המפגש הרפואי נערך במסגרת ביקור מצולם. חקירה להערכת אפשרות לתביעת רשלנות רפואית נפתחת כאשר חלה תוצאה רעה בעקבות טיפול רפואי. במטרה לקבוע אם יש מקום לתביעה, החולים או עורכי הדין שלהם פונים לרשומה הרפואית במטרה לקבוע באופן רטרוספקטיבי את הגורם האפשרי לתוצאה השלילית. במידה וקיים סרטון וידאו המתעד את המפגש ובו עדות לבדיקה שלא ניתן היה להשלים, אזי עורך הדין עשוי לתבוע ויהיה קשה יותר להגן על המקרה.

3.     סוגיות הנוגעות לקבלת הסכמה מדעת – אי קבלת הסכמה מדעת בצורה הולמת לשימוש בשירותי טל-רפואה עלולה גם כן להוביל לתביעות רשלנות רפואית. תיעוד לא-מלא או לוקה בחסר של הסכמה מדעת עשוי להוביל לתביעה רפואית.

 

עם פתיחת המרפאות וחידוש הטיפולים, על רופאים לשקול את אפשרויות טיפול פנים-מול-פנים אל מול ביקורים מצולמים מרחוק. במידה והחולה יכול להגיע למרפאה, והמטפל קובע כי יש צורך לראות את המטופל במרפאה ולבדוק אותו במטרה לקבל החלטה נכונה, אזי על המטופל להגיע למרפאה.

 

צעד חשוב למניעת תביעות רשלנות רפואית כולל גם מערכות טל-רפואה מאורגנות היטב ופרוטוקולים שנועדו לתמוך באנשי הצוות הרפואי.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<