חדשות

עדכונים לרגל יום המודעות הבינ''ל למאבק בסרטן הערמונית, השכיח ביותר בקרב גברים בישראל: 2,256 מאובחנים בשנה עם סרטן חודרני, שיעור הישרדות - 97%

14/09/2020

הודעת האגודה למלחמה בסרטן

האגודה למלחמה בסרטן מציינת את יום המודעות הבינלאומי למאבק בסרטן הערמונית 2020

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל

בשנים 2017-2007 נצפתה מגמת ירידה מובהקת בהיארעות    סרטן הערמונית.

2,256 חולים אובחנו עם סרטן חודרני של הערמונית ב-2017.

שיעור ההישרדות מהמחלה עומד על כ-97%.

שיא התחלואה בגיל 74-70. פחות מ-1% מהמקרים מאובחנים מתחת לגיל 50.

ישראל נמצאת במקום ה-36 בעולם בתחלואה ובמקום ה-90 בתמותה.

מחקר חדש מצא כי הסיכון של חולי סרטן הערמונית שקיבלו טיפול הורמונאלי להידבק בנגיף הקורונה קטן ב 28% ביחס לחולי סרטן הערמונית שטופלו בטיפול אחר.

השף אייל שני מתגייס לקידום המאבק בסרטן הערמונית, בעקבות מחקר חדש המצביע על כך כי צריכה גבוהה של עגבניות מבושלות עשויה להפחית את הסיכון לסרטן ערמונית ב-28%.


ב-15 בספטמבר מצוין בישראל ובעולם יום המודעות הבינלאומי למאבק בסרטן הערמונית. לקראת יום זה, מפרסמת האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות, את הנתונים המעודכנים, מהם עולה כי סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל; הראשון בשכיחותו בקרב יהודים (ואחרים) והשני בשכיחותו, אחרי סרטן הריאה, בגברים ערבים.

 

פרופ' ליטל קינן בוקר, מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות דווחה על הנתונים המעודכנים ביותר.

הנתונים נכונים לשנת 2017:

בשל מורכבות האיסוף, המידע החדש ביותר ברישום הלאומי לסרטן, מתייחס לשנת 2017,  והוא העדכני ביותר, נכון להיום.

 

 • סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל. בשנת 2017 חלו 2,256 גברים בסרטן חודרני של הערמונית.
 • נכון ל-31.12.2017, חיו בישראל 9,626 גברים שאובחנו עם סרטן חודרני של הערמונית בשנים 2017-2013: 9,092 יהודים ואחרים ו-534 ערבים.
 • הסיכון לסרטן הערמונית גבוה יותר בגברים יהודים ואחרים בהשוואה לגברים ערבים, ועולה עם הגיל (פחות מ-1% מהחולים מאובחן מתחת לגיל 50). עיקר התחלואה בשתי קבוצות האוכלוסייה היא בבני 65 ומעלה.
 • שיעור המקרים החדשים שאובחנו (היארעות) בשנים 2017-1996 מצביע על עלייה מובהקת עד אמצע שנות ה-2000 בשתי קבוצות האוכלוסייה (יהודים ואחרים, ערבים) ולאחר מכן ירידה מובהקת. עם זאת, השיעורים בגברים יהודים ואחרים גבוהים מאלה בגברים ערבים במשך כל התקופה. מגמות אלה תואמות את זמינותה של בדיקת ה-PSA בישראל, החל מתחילת שנות ה-90' Prostate Specific Antigen - PSA) - חלבון המיוצר בתאים של בלוטת הערמונית. רמה גבוהה של PSA אינה מהווה בהכרח בעיה, עם זאת, יכולה לאותת על בעיה אפשרית בבלוטת הערמונית, המחייבת התייחסות רפואית. בדיקות PSA עדיין אינן מדויקות מספיק). ב-2002 פורסמו הנחיות חדשות שלא להמליץ על בדיקה זו לגברים בני 75 ומעלה, וב-2008 עודכנו ההמלצות והורו על הימנעות מביצוע סריקה יזומה בכלל האוכלוסייה בסיכון רגיל למחלה. הירידה הנצפית בהיארעות המחלה בגברים בישראל בשנים האחרונות משקפת ככל הנראה גם שינויים אלה.
 • שיעור ההישרדות היחסי מהמחלה לחמש שנים גבוה מאוד ביהודים ואחרים שאובחנו בין השנים 2011-2007 (96.8%). בגברים ערבים שאובחנו באותה התקופה שיעור ההישרדות היחסי לחמש שנים הוא 86.3%. שיעורים אלה גבוהים בהשוואה לשיעורים המקבילים בקרב מי שאובחנו בשנים 2006-2001 (94.3% ו-84.3%, בהתאמה).  ייתכן כי הבדלים אלה משקפים, בין היתר, שיעור גבוה יותר של אבחון יתר (over-diagnosis) ביהודים בהשוואה לערבים.
 • סרטן הערמונית הוא השלישי בשכיחותו בישראל מבחינת תמותה מסרטן. בשנת 2017 נפטרו מהמחלה 479 גברים. עיקר התמותה נצפתה בבני 75 ומעלה בשתי קבוצות האוכלוסייה.
 • מגמות התמותה מסרטן הערמונית בשנים 2017-1996 הצביעו על ירידה מובהקת בגברים יהודים וערבים במשך כל התקופה.

השוואה בינלאומית

 • על פי נתוני ארגון הבריאות העולמיGlobocan 2018) ) סרטן הערמונית הוא הסרטן השני בשכיחותו בגברים בעולם מבחינת היארעות (1,276,106 מקרים חדשים בשנת 2018), אחרי סרטן הריאה, והחמישי בשכיחותו בעולם כגורם תמותה (358,989 מקרי פטירה בשנת 2018), אחרי סרטן הריאה, סרטן הכבד, סרטן הקיבה וסרטן המעי הגס והחלחולת. 
 • בהשוואה למדינות עם שיעורי ההיארעות הגבוהים בעולם של סרטן הערמונית, ישראל נמצאת במקום ה-36 (244.6 ל- 100,000).
  במקומות הראשונים נמצאות אוסטרליה (579.9 ל-100,000), ניו זילנד (526.0 ל-100,000) אירלנד (430.8 ל-100,000), הונגריה (427.1 ל 100,000), צרפת (405.6 ל- 100,000) וארה"ב (393.2 ל-100,000).
 • בהשוואה למדינות עם שיעורי התמותה הגבוהים בעולם מסרטן הערמונית, ישראל נמצאת במקום ה-90 (104.7 ל-100,000). במקומות הראשונים נמצאות מונגוליה (221.6 ל-100,000), הונגריה (203.2 ל-100,000) ומולדובה (191.8 ל-100,000).

 

פרופ' ליטל קינן בוקר, מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות: "בשנת 2017 הווה סרטן הערמונית 8.4% מכלל התמותה מסרטן של גברים בישראל. שיעור המקרים החדשים שאובחנו ושיעור התמותה בישראל בהשוואה למדינות האחרות מצביעים על כך שישראל נמצאת גבוה יחסית מבחינת שיעור המאובחנים לשנה, אך במקום נמוך יחסית מבחינת שיעורי התמותה".

משה בר חיים מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן:  "מחקרים מוכיחים כי אימוץ אורח חיים בריא יכול לעזור בהפחתת הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים, בהם סרטן הערמונית. לכן אנחנו חוזרים וממליצים להרבות באכילת ירקות ופירות ומזונות עשירים בסיבים; להימנע מאכילת מזונות עתירי קלוריות העשירים בסוכר ובשומן; להמעיט באכילת מזון מעובד, מעושן, מטוגן, מלוח ומשומר; להפחית אכילת בשר אדום; להעדיף שתיית מים ולא משקאות ממותקים.  כמו כן ישנן עדויות לפיהן צריכה גבוהה של עגבניות - טריות או מבושלות, או מוצרי עגבניות - יכולה לעזור בהפחתת הסיכון לסרטן הערמונית. בנוסף מומלץ לשמור על משקל גוף תקין להרבות בפעילות גופנית ולהימנע מעישון".

על רקע אחד המחקרים האחרונים בתחום הפחתת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית, המצביע על הקשר בין צריכה גבוהה של עגבניות מבושלות ובין הפחתת הסיכון לסרטן ערמונית ב-28%, התגייס השף אייל שני כדי להעלות את המודעות להפחתת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית. שני צילם סרטון במיוחד עבור האגודה, בו הוא מדגים את אחד המתכונים הפשוטים והטעימים לצריכת עגבניות מבושלות: פסטה עם עגבניות ופלפל חריף שניתן להכין ב-10 דקות.

 

לעיון בדו"ח המלא של הרישום הלאומי לסרטן.

 

המלצות האגודה למלחמה בסרטן להפחתת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית:

מחקרים מוכיחים כי אימוץ אורח חיים בריא יכול לעזור בהפחתת הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים, בהם סרטן הערמונית. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לציבור הגברים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית בדרכים הבאות:

·         לאמץ תזונה מאוזנת: מומלץ להרבות באכילת ירקות ופירות ומזונות עשירים בסיבים, להימנע מאכילת מזונות עתירי קלוריות עשירים בסוכר ובשומן. להמעיט באכילת מזון מעובד, מעושן, מטוגן, מלוח ומשומר. להפחית אכילת בשר אדום ולהעדיף שתיית מים ולא משקאות ממותקים.

·         לשקול צריכה קבועה של עגבניות: ישנן עדויות מדעיות לפיהן צריכה גבוהה וקבועה של עגבניות, טריות או מבושלות, למשל כרוטב שקשוקה וכדומה, יכולה לעזור בהפחתת הסיכון לסרטן הערמונית. על כן מומלץ לשקול צריכה קבועה של עגבניות כחלק מהתפריט היומי.

·         להקפיד על משקל גוף תקין ולהימנע מהשמנה: מומלץ לשמור על מדד מסת גוף של BMI תקין בין 18.5 ל-24.9.

·         לבצע פעילות גופנית קבועה: מומלץ לבצע מדי יום, במשך כ-30 דקות לפחות, פעילות גופנית נמרצת להעלאת הדופק, כגון הליכה מהירה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה וכדומה.

·         להימנע לחלוטין מעישון: הימנעות מעישון סיגריות בפרט וכל מוצרי הטבק והניקוטין בכלל, כולל נרגילה וסיגריה אלקטרונית, יכולה להפחית את הסיכון לתחלואה. על פי מחקרים מדעיים, לא קיימת רמת עישון בטוחה, ואין די בהפחתת מספר הסיגריות על מנת להפחית באופן משמעותי את הסיכון, ועל מעשנים להיגמל לחלוטין על מנת להימנע מהסיכונים של העישון. מומלץ להימנע גם מעישון פסיבי ומעישון מיד שלישית הכולל חשיפה לחלקיקים רעילים ומסרטנים הנצמדים לבגדים, לשיער, לשטיחים.

 

המלצות האגודה למלחמה בסרטן לתופעות המחייבות פניה לרופא

כאמור, הנחיות משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן לגילוי מוקדם של מחלות הסרטן אינן כוללות המלצה לסריקה יזומה גורפת של סרטן הערמונית. עם זאת, האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לשים לב לתופעות המחייבות בדיקה רפואית. התופעה העיקרית מתבטאת בקשיים בהטלת שתן. בנוסף, ייתכן שיופיע אחד או יותר מהסימנים הבאים:

 • קושי להתחיל בהטלת השתן.
 • זרם שתן חלש.
 • מתן השתן נמשך זמן רב יותר, או שהוא נפסק ומתחיל מחדש, לסירוגין.
 • טפטוף לאחר סיום מתן השתן.
 • צורך להטיל שתן לעיתים תכופות במשך היממה, למרות שהכמות הכוללת קטנה.
 • צורך להטיל שתן במשך הלילה, דבר שלא היה בעבר.
 • צורך דחוף בהטלת השתן בכל עת שהיא, כמעט ללא יכולת להתאפק.
 • תחושת חוסר התרוקנות, למרות שזרם השתן נפסק.
 • כאב או צריבה בעת מתן השתן.
 • דם בשתן.
 • דם בנוזל הזרע.
 • ירידה בתפקוד המיני.


אם מופיעות תופעות כמו אלו שהוזכרו לעיל, ובמיוחד אם אינן חולפות האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לפנות לרופא, רצוי לאורולוג, לבירור. במרבית המקרים אין מדובר בסרטן, אך אבחון נכון ובזמן יאפשר מתן טיפול מתאים.

 

תפקוד מיני למרות סרטן הערמונית – ייעוץ

האגודה למלחמה בסרטן מציעה ייעוץ בנושאי דימוי גוף ומיניות לחולים בני כל הגילים, הכולל:

·         מידע על אודות השלכות מחלת הסרטן על המיניות.

·         מידע על פריון ופוריות.

·         ייעוץ באשר לאפשרויות טיפול ושיקום התפקוד המיני.

·         הכוונה למומחים מקצועיים נוספים.

השירות ניתן ללא תשלום וללא צורך בהפניה על ידי מטפלת במיניות באגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721643, דוא"ל: miniut@cancer.org.il

 

פורום ייעוץ מיני למתמודדים עם סרטן

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה באתר האגודה פורום ייעוץ מיני, בניהולה של המטפלת במיניות באגודה למלחמה בסרטן, לנה קורץ אלמוג.

 

פורום סרטן הערמונית, הכליה ושלפוחית השתן

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה באתר האגודה פורום בנושא סרטן הערמונית , המנוהל בהתנדבות על ידי פרופ' אבישי סלע, חבר ועדת העדכון בנושא אורולוגיה אונקולוגית של האגודה למלחמה בסרטן ומנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא). הפורום מאפשר לבריאים, חולים ומחלימים להתייעץ בנושאים שונים הקשורים באופן ישיר או עקיף למאבק ו/או להתמודדות עם סרטן הערמונית.

קבוצת תמיכה לחולי סרטן הערמונית

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה ללא תשלום במקומות שונים בארץ קבוצות תמיכה לחולי סרטן הערמונית.  כל קבוצה מתכנסת פעם בשבועיים, בהנחיה של פסיכולוג קליני בכיר באחד ממרכזי התמיכה 'חזקים ביחד'® של האגודה למלחמה בסרטן, המשמשים בית בקהילה לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם.

חזקים ביחד - המרכזים לחולים , למחלימים ולבני המשפחה:

מרכזי התמיכה 'חזקים ביחד' של האגודה למלחמה בסרטן משמשים בית בקהילה לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. המרכזים מציעים מגוון פעילויות, תמיכה, מידע, העשרה ופנאי במטרה לסייע בהתמודדות האישית והנפשית של המחלה.

המרכזים מיועדים גם למי שסיים את הטיפול הפעיל, אך עדיין זקוק לתמיכה ולשיקום.

בנוסף, ברחבי הארץ מתקיימות פעילויות 'חזקים ביחד' בסניפי האגודה למלחמה בסרטן. לפרטים, יש לפנות לעובדות הסוציאליות המחוזיות של האגודה למלחמה בסרטן.

 בנוסף ניתן לקבל שירות הדרכת הורים כאשר אחד מההורים או סבים וסבתות, חולה בסרטן, כל המשפחה נכנסת לתקופת התמודדות ארוכה ומורכבת, כולל הילדים. לעיתים, מתוך רצון להגן על ילדיהם, בוחרים ההורים להסתיר מהם מידע, חרדות וקשיים. כדי להקל על ההורים בתקופה זו ולסייע להם, במידע, בתמיכה ובכלים מעשיים, מפעילה האגודה למלחמה בסרטן שירות הדרכה וסיוע בהתמודדות עם שאלות כגון כיצד לספר לילדים, כיצד להתמודד עם תקופת הטיפולים, עם מצבי משבר וחולי ועוד.

השירות ניתן במח' שיקום ורווחה, טל. 03-5721614/647, דוא"ל:  orit-spira@cancer.org.il, danar@cancer.org.il

 

למידע והרשמה: טל' 03-5721678 shikum@cancer.org.il

 

ידוענים עם סרטן הערמונית

ידוענים בעולם חשפו בעשורים האחרונים באומץ רב את סיפור ההתמודדות שלהם עם סרטן הערמונית. בהם השחקן רוברט דה נירו, הגנרל האמריקאי קולין פאול, המועמד לשעבר לנשיאות ארה"ב בוב דול, ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודולף ג'וליאני, השחקן בן סטילר, איל ההון, וורן באפט, מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר, ג'ון קרי, השחקן ריאן אוניל, השחקן הבריטי סטיבן פריי וכן השחקן הבריטי המוערך איאן מקליין, הידוע כגנדאלף מטרילוגיית הסרטים 'שר הטבעות'. מסקר דעת קהל שערכה בעבר האגודה למלחמה בסרטן, עלה כי 81% מהציבור חושבים שמפורסמים החושפים בתקשורת את מחלתם, מעניקים כוח לחולי הסרטן האחרים. האגודה למלחמה בסרטן מעריכה את גילוי הלב ומעודדת סלבריטאים שחלו לספר על מחלתם ובכך להעצים חולים המתמודדים עם מחלתם.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<