חדשות

מחשבון חדש מסייע בחיזוי הסיכון לסרטן בחולים עם מחלה קרדיווסקולארית (מתוך כנס ה-ESC)

18/09/2020

 

מחשבון חדש עשוי לסייע בהערכת הסיכון להתפתחות ממאירות בחולים עם מחלות לב וכלי דם, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי הווירטואלי מטעם ה-European Society of Cardiology.

 

החוקרים פיתחו מודל חיזוי קל לשימוש, המספק הערכת סיכון פרטנית של הסיכון לממאירות מכל סוג, סרטן ריאות וסרטן מעי גס ורקטום. הכלי מבוסס על תשעה משתנים קליניים זמינים: גיל, מין, עישון, משקל, גובה, צריכת אלכוהול, סוכרת, טיפול בנוגדי-טסיות ורמות CRP.

 

המחשבון פותח על-בסיס נתונים אודות 7,280 חולים עם מחלה קרדיווסקולארית ידועה, אשר לקחו חלק במחקר UCC-SMART (Utrecht Cardiovascular Cohort-Second Manifestations of Arterial Disease) ולאחר מכן אישרו את הממצאים ב-9,322 משתתפים במחקר CANTOS (Canakinumab Anti-Inflammatory Thrombosis Outcome).

 

המחשבון החדש הינו אחד הראשונים להערכת הסיכון הכולל לממאירות וזהו גם הכלי הראשון התקף באופן ספציפי לחולים עם מחלות לב וכלי דם. מחשבון זה נותן מענה לפער קיים, שכן בחולים עם מחלות לב וכלי דם עליה של 19%, בממוצע, בסיכון לממאירות מכל-סוג ועליה של 56% בסיכון לסרטן ריאות, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

מנתוני Utrecht/CANTOS עולה כי העליה של 19% בסיכון היחסי לממאירות מכל-סוג בחולים עם מחלות לב וכלי דם אינה מספרת את כל הסיפור. העליה בסיכון לממאירות מכל-סוג במהלך החיים על-פי המודל ההולנדי נעה בין 1% ועד 52% והעלייה בסיכון לממאירות בתוך 10 שנים נעה בין 1% ועד 31%. כך גם היה בהערכת הסיכון לסרטן ריאות, עם חציון של 5% במהלך החיים ו-2% בתוך 10 שנים, עם סיכון פרטני שנע בין 0% ועד 37% לממאירות במהלך החיים ו-0% עד 24% לממאירות בתוך 10 שנים. כך גם היה עבור סרטן מעי גס ורקטום: חציון סיכון במהלך החיים של 4%, אשר נע בין 0% עד 6% וחציון סיכון של 2% בתוך עשור, עם סיכון פרטני שנע בין 6% ועד 13%.

 

מחשבון הסיכון היה מדויק באופן סביר, כאשר ניתן לשפר את יכולת חיזוי מאירות באמצעות שילוב מספר גורמים חשובים נוספים שלא נכללו במחשבון הנ"ל, כולל גזע, רמת השכלה ומצב סוציו-אקונומי.

 

מתוך כנס ה-ESC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<