חדשות

גורמי סיכון ספציפיים לחולי סוכרת לתמותה מזיהום בנגיף הקורונה (Diabetes Care)

28/09/2020

מאת עמרי שגב

מחקר עוקבה רטרוספקטיבי בוצע בניו-יורק במטרה לבדוק את הקשר בין איזון הסוכרת ודרך הטיפול בסוכרת לתמותה כתוצאה מזיהום מנגיף הקורונה. המחקר כלל 1,126 חולים עם סוכרת מסוג 2 והחכה מעבדתית ל-Covid-19. מהנתונים שפורסמו ב-Diabetes Care, עולה כי לא נמצא קשר בין רמות HBA1C ובין תמותה מזיהום בנגיף הקורונה. תוצאות אלו מחזקות את התוצאות של המחקר הצרפתי CORONADO.

שליש מהמשתתפים במחקר הלכו לעולמם ואחד מגורמי הסיכון הספציפיים לתמותה בקרב חולי סוכרת היה שילוב אינסולין בתוכנית הטיפול, כנראה כמדד המציג את מספר שנות הסוכרת וחומרת המחלה. בקבוצת החולים שטופלה באינסולין בלבד תועדו שיעוריהתמותה הגבוהים ביותר, ועלה מהנתונים כי ישנו קשר של מנה-תגובה. בקרב המטופלים באינסולין בלבד נרשם סיכון יחסי גדול פי 2.8, לעומת 1.74 בקבוצת המטופלים באינסולין בתוספת תרופה אחרת שאינה אינסולין, ו-1.3 בקרב הקבוצה שטופלה בתרופות לא על בסיס אינסולין בלבד.

בנוסף, השמנת-יתר זוהתה כגורם סיכון לתמותה, בעוד שאיזון סוכרת לאורך זמן לא היה גורםסיכון מובהק. עוד עלה מהמחקר כי ככל שהגיל ומדד מסת הגוף היו גבוהים יותר, כך התמותה הייתה גבוהה יותר. בנוסף, גברים היו בסיכון גבוה יותר לתמותה מנשים.

 

Diabetes Care 2020, Volume 43, October 2020

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<