חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי קורא להימנע ממתן NSAID בהיריון לאחר שבוע 20 (מתוך הודעת ה-FDA)

18/10/2020

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) פרסם אזהרה בנוגע לשימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs, או NSAID) בנשים הרות לאחר 20 שבועות היריון, לאור סיכון לנזק כלייתי חמור בעובר, רמות נמוכות של מי שפיר סביב התינוק וסיבוכים אפשריים.

 

הסוכנות דורשת כי עבור תכשירים ממשפחה זו הנמכרים עם מרשם רופא יעודכן עלון המידע כך שיתאר את הסיכון לבעיות כלייתיות בעובר עם מיעוט מי שפיר. באשר לתכשירים הנמכרים ללא מרשם רופא ומיועדים למבוגרים, מנהל המזון והתרופות האמריקאי קורא גם לעדכון התוויות שכבר מזהירות מפני שימוש בתרופות אלו במהלך 3 החודשים הראשונים להיריון בשל סיכון לסיבוכים בלידה או לעובר.

 

ההמלצה היא לנשים הרות להימנע משימוש ב-NSAID לאחר 20 שבועות היריון, או בשלב מתקדם יותר של ההיריון, אלא אם ניתנה המלצה ספציפית לעשות כן מאיש צוות רפואי מאחר ותרופות אלו עלולות לגרום נזק לעובר. תרופות רבות הנמכרות ללא מרשם רופא מכילות NSAID, כולל תכשירים להקלה על כאב, צינון, שפעת והפרעות שינה, ולכן חשוב לקרוא את התוויות המצורפות לטיפול.

 

חשוב לשוחח עם איש הצוות הרפואי או הרוקח במידה ועולות שאלות או חששות בנוגע לתכולת NSAID בתרופות הנוטלות נשים הרות.

 

תכשירים אחרים, דוגמת פראצטמול, זמינים לטיפול בכאב וחום במהלך היריון. יש לשוחח עם הרוקח או איש צוות רפואי במטרה לסייע בהחלטה על הטיפול הטוב ביותר.

 

לאנשי צוות רפואי ממליצה הסוכנות להגביל את השימוש במרשמים ל-NSAID לנשים לאחר 20-30 שבועות היריון ולהימנע ממתן טיפול זה לאחר 30 שבועות היריון. במידה ונקבע כי הטיפול הכרחי, יש להגביל את השימוש למינון היעיל הנמוך ביותר ולפרק הזמן הקצר ביותר. יש לשקול מעקב סונוגרפי של מי שפיר במידה והטיפול ניתן למשך למעלה מ-48 שעות ולהפסיק את הטיפול במקרה של מיעוט מי שפיר. הסוכנות מזהירה כי מתן הטיפול התרופתי לאחר 20 שבועות היריון ומעלה עלול לגרום להפרעה בתפקוד כלייתי ולהוביל למיעוט מי שפיר, עם סיכון להתפתחות נזק כלייתי בעובר.

 

מתוך הודעת ה-FDA

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<