חדשות

היסטוריה של פגות מעלה את הסיכון לבריאות עצם ירודה בגיל מבוגר (Bone)

21/10/2020

 

במבוגרים צעירים עם היסטוריה של פגות קיצונית (לידה לאחר פחות מ-28 שבועות היריון) או משקל לידה נמוך באופן קיצוני (מתחת ל-1 ק"ג) תתכן הפרעה בבריאות העצם גם שנים רבות מאוחר יותר, בהשוואה לאלו שנולדו במועד, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Bone.

 

מחקר Victorian Infant Collaborative Study כלל מעקב מהלידה אחר 297 משתתפים עם היסטוריה של פגות קיצונית או משקל לידה נמוך באופן קיצוני, אשר נולדו בשנים 1991-1992 או סביב תחילת העידן המודרני של יחידות טיפול נמרץ בתינוקות אז חלה עליה משמעותית בשיעורי ההישרדות של תינוקות אלו.

 

בגיל 25 שנים, סביב גיל שיא מסת העצם, נתונים אודות בריאות העצם היו זמינים אודות 162 (55%) מאלו עם היסטוריה של פגות קיצונית או משקל לידה נמוך באופן קיצוני ו-129 (50%) מבין 260 הביקורות. אלו עם היסטוריה של פגות קיצונית או משקל לידה נמוך באופן קיצוני היו נמוכים יותר משמעותית, עם הבדל ממוצע של כ-6 ס"מ, בהשוואה לביקורות, עם רקמת שומן ויסראלי גדולה יותר, לפני ואחרי תקנון לגובה ומשקל.

 

לאחר תקנון לגובה ומשקל, ההבדל הממוצע בצפיפות העצם וממוצע סטיות התקן בצוואר הירך עמד על 0.044 גרם/ס"מ2 ו-0.53 גרם/ס"מ2, בהתאמה; ממוצע סטיות התקן בכלל ירך היה נמוך ב-0.35 נקודות. הבדלים אלו היו מובהקים סטטיסטית וחשובים קלינית.

 

בהשוואה לקבוצת הביקורת, בבנים עם היסטוריה של פגות קיצונית או משקל לידה נמוך באופן קיצוני, ההפרעה בעצם הייתה חמורה יותר, בהשוואה לבנות. בנוסף, מסת הגוף הרזה הייתה קטנה יותר בהשוואה לביקורות.

 

בתוך הקבוצה של משתתפים עם היסטוריה של פגות קיצונית ו/או משקל לידה נמוך באופן קיצוני, גדילה מוקדמת, מין זכר, גובה ומסת גוף רזה, מדדי שריר, רמות ויטמין D ומדדי שחלוף עצם נקשרו כולם באופן בלתי-תלוי עם מדדי צפיפות עצם, מבנה וחוזק עצם.

 

החוקרים קוראים להשלים מעקב נוסף אחר מבוגרים עם היסטוריה של פגות קיצונית או משקל לידה נמוך באופן קיצוני, במטרה לקבוע אם מצויים בסיכון מוגבר לשברים לאחר חבלה קלה בגיל מבוגר יותר.

 

Bone, online September 17, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<