חדשות

מרכז המידע והידע: אנו בפתחו של גל שלישי וצפויה עליה בתחלואה קשה בימים הבאים

04/12/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ הדו"ח היומי של המרכז לידע ומידע  "נמשכת עלייה ברורה ועקבית במספר המאומתים החדשים - מעל אלף נדבקים ליממה, בממוצע שבועי. גם אם העלייה במאומתים מושפעת מהגדלת מספר הבדיקות היומי (כ-70 אלף בדיקות ביממה האחרונה), הרי שרובה אינו נובע מכך. בנוסף, מזוהה בשבועיים האחרונים גם עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות, בממוצע שבועי. יתר על כן, ניכרת בימים האחרונים עלייה בחלקם של המאומתים בני 60 ומעלה מכלל המאומתים, אשר צפויה להוביל לתחלואה קשה חדשה מוגברת בימים הבאים  . כאמור, כל אלו מסמנים כי אנו בפתחו של גל שלישי."

בתרשימים הבאים ניתן אכן לזהות המגמות שמציינים מחברי המסמך, אם כי ניתן לראות שהעלייה בשיעור הבדיקות החיוביות היא מאוד מתונה עדיין

 

מבחינת מספר החולים הקשים ניתן לראות כאן יציבות בימים האחרונים, אך התחזית המבוססת על מס' המאומתים החדשים שמעל גיל 60 מצביעה על עלייה צפויה במספר הקשים בשבוע-שבועיים הקרובים.

 

בדו"ח תמונת מצב של תכנית מגן ישראל ל-4/12 מוצג עדכון למקדם ה-R שעומד כעת על 1.21 , ובניתוח לפי מגזרים נראה שהפערים בין המגזרים מצטמצמים מבחינת מקדם ההדבקה.

תמונת הרמזור שלהלן המוצגת בדו"ח משקפת את מגמת ההתפשטות לפיה יש עלייה בשיעור האוכלוסייה הנמצאת באיזורים אדומים, כתומים וצהובים, וירידה בשיעור הנמצא באיזורים ירוקים. עם זאת, כפי שניתן לראות מטבלת היישובים, 10% ממספר היישובים "תורם" 79% מהיקף ההדבקה, כלומר עדיין אי אפשר לאמר שמדובר בהתפרצות נרחבת בכלל רחבי הארץ.

אמש אמר מנכ'"ל משרד הבריאות הפרופ' חזי לוי שהמשרד מעריך, על בסיס הסקרים הסרולוגים שבוצעו עד כה,  כי עד כה נדבקו בקורונה בישראל כ-700,000 איש, כפי 2 ממספר המאומתים בבדיקות קורונה, מה שמעמיד את שיעור ההדבקה הכולל בכ-7.8% .

הערת המערכת: למרות העלייה במקדם ה-R ובמספר המאומתים, והחשש להתפרצות אקספוננציאלית מהירה,  נראה שיש עדיין קונצנזוס בין מרבית המומחים שלאור היכולות לפעול בצורה ממוקדת איזורית/מגזרית, ולאור העובדה שעדיין מספר החולים המאושפזים והקשים רחוק מאוד מכושר הספיגה של מערכת הבריאות (ובהתחשב בכך שנכון להיום רמת התחלואה בשפעת אפסית) , שאין מקום בשלב זה להפעיל סגר שלישי מלא, ושניתן להסתפק בצעדים ממוקדים תוך שמירת המשך פעילות מערכת החינוך.

ע"פ הדיווחים האחרונים החיסונים הראשונים של פייזר צפויים להגיע לישראל כבר במהלך החודש הקרוב ויאפשר התחלת מתן חיסונים לצוותים הרפואיים הנמצאים במגע עם חולי קורונה ולאוכלוסייה הנמצאת בסיכון הגדול ביותר לפתח תחלואת קורונה קשה. במקביל, כפי שצויין כבר, עושה רושם שתחלואת השפעת העונתית אפסית בשלב זה, כך שיש לקוות שניתן יהיה לעבור את החודשים הקרובים עם רמת תחלואת קורונה/חורף נמוכה יחסית תוך כדי תהליך חיסון האוכלוסייה.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<