חדשות

פעילות גופנית בגיל העמידה עשויה להגן מפני מחלה צרברווסקולארית בגיל מבוגר (Neurology)

15/01/2021

 

פעילות גופנית בשעות הפנאי בגיל העמידה מלווה בסיכון מופחת לבעיות צרברווסקולאריות בגיל מבוגר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Neurology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשערה כי רמות גבוהות של פעילות גופנית בעצימות מתונה-עד-מאומצת בגיל העמידה או בגיל מבוגר מלווה בנפח גדול יותר של החומר האפור במוח, לצד ירידה בהיקף מחלה בחומר הלבן ונגעים צרברווסקולאריים בגיל מבוגר.

 

מדגם המחקר כלל 1,604 משתתפים שלקחו חלק במחקר ARIC (Atherosclerosis Risk in Communities) והחוקרים התבססו על שאלונים להערכת פעילות גופנית בעצימות מתונה-עד-מאומצת במהלך השנה האחרונה. המשתתפים מילאו את השאלונים בתחילת המחקר ולאחר 25 שנים וסווגו ככאלו שלא ערכו כלל פעילות גופנית בשתי נקודות הזמן, או ערכו פעילות גופנית בהיקף קטן, בינוני וגבוה.

 

נוכחות נגעים צרברווסקולאריים, אות מוגבר בחומר הלבן, שלמות חומר לבן ונפח חומר אפור נבחנו על-בסיס בדיקת MRI בגיל מבוגר. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הסיכויים לנגעים צרברווסקולאריים.

 

מבין 1,604 המשתתפים במחקר (גיל ממוצע של 54 שנים, 55% נשים), כשליש (550 משתתפים) דיווחו כי לא עסקו כלל בפעילות גופנית, 11% (176 משתתפים) דיווחו על פעילות גופנית מעטה, 16% (250 משתתפים) דיווחו על פעילות גופנית מתונה ו-39% (628 משתתפים) דיווחו על פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-מאומצת בגיל העמידה.

 

בהשוואה לאלו שלא ערכו כלל פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-אינטנסיבית בגיל העמידה, דיווח על פעילות גופנית רבה לוותה בעליה בשלמות החומר הלבן בגיל מבוגר ובסיכוי מופחת לאוטמים לקונאריים (יחס סיכויים של 0.68, רווח בר-סמך 95% של 0.46-0.99). לא תועד קשר בין פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-מאומצת ובין נפח החומר האפור.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הקפדה על פעילות גופנית בגיל העמידה עשויה להגן מפני סיבוכים צרברווסקולאריים בגיל מבוגר.

 

Neurology Jan 6, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<