חדשות

המלצה לקריאת הכתבה ''ואולי אנחנו לא חייבים להזדקן? חוקר אחד משוכנע שאת הזיקנה אפשר לרפא'' (מוסף הארץ)

23/01/2021

מאת מערכת אי-מד

בכתבה מרתקת במוסף הארץ מוצג ראיון של צח יוקד עם ד''ר אנדרו סטיל, בעל דוקטורט בשדות מגנטים שפרסם לאחרונה ספר מצליח בשם " Ageless: The New Science of Getting Older Without Getting Old".

סטיל מאמין שההזדקנות היא מחלה שניתן לעצור אותה, לא במובן שאדם בן 120 או 150 ייראה כמו צעיר בן 30, אך שקיימת אפשרות, באמצעות טיפול תרופתי או תזונתי לגרום לכך שאנשים זקנים לא יהיו בסיכון גבוה יותר לסרטן, מחלות לב ועוד. 

המפתח לכך הוא באמצעות טיהור או ניקוי הגוף מתאים מזדקנים או תשושים  (Senescent cells) ומחקר שנעשה ב-2011 בעכברים הראה שיפור מאוד משמעותי הן בתוחלת החיים, והן במצב הבריאותי בקבוצה שעברה "ניקוי" כזה, המכונה סנוליטיקס, ואשר מבוצע באמצעות שימוש בדסטיניב (המיועדת לטיפול בסרטן הדם על ידי מניעת התפתחות התאים הסרטניים וגרימה למותם) ותוסף המזון קוורצטין.

גישה נוספת למניעת הזדקנות שסטיל מציין היא באמצעות דיאטה המכונה Dietary Restriction (הגבלת קלוריות חמורה) שגם היא נמצאה יעילה מאוד בחולדות במחקר שבוצע כבר בשנות ה-30 של המאה הקודמת. כאן התהליך נקרא   אוטופגיה  (Autophagy), היינו "אכילה עצמית". בתהליך זה ההרעבה של התאים גורמת להם לחדש חלבונים באופן מואץ יותר וע"י כך למנוע תהליך ההזדקנות של התאים. גם התרופה הוותיקה הנפוצה לחולי סוכרת, המטפורמין, גורמת לתהליך דומה לדברי סטיל, ולטענתו יש מחקרים המראים את ההשפעה של מטפורמין על הארכת תוחלת חיים, לא  רק בסוכרתיים.

תרופה נוספת שסטיל מציין בספרו העשויה להאיץ ולייעל את התהליך האוטופגי,  היא הספרמידין, תרכובת אורגנית שנמצאת בנוזל הזרע ומשווקת היום כתוסף מזון המועיל לפעילות הלב והמוח.

בכתבה מציין יוקד שלתאוריה של סטיל אין תמיכה גורפת מצד חוקרים ומדענים בתחום. הוא מזכיר מחקר מ-Sience שבו נטען שתוחלת החיים האנושית אמנם עלתה וממשיכה לעלות אך שאין עדויות לעלייה אל מעבר לגיל 110-115 , והחוקרים מסיקים כי תהליך ההזדקנות הוא מורכב מאוד ושתוחלת החיים היא קבועה ונתונה למגבלות הטבע.  כלומר, כל הגישות שמציין סטיל עשויות אולי להאריך תוחלת חיים בריאה ולהוסיף עוד 10-20 שנה לתוחלת החיים הנוכחית, אך ההערכה, כפי שסטיל מתאר בספרו, שניתן יהיה לראות אנשים בני 130 מבלים עם חבריהם בבתי קפה ויוצאים לטיול סביב העולם, עדיין אינה אפשרית..

לכתבה ב"הארץ"

לסרטון ביוטיוב שבו מציג ד''ר סטיל את הספר

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<