חדשות

האם למרות הרגישות הנמוכה של בדיקות לזיהוי אנטיגנים של נגיף הקורונה יש צורך בבדיקות אלו? (מתוך אתר MedPage Today)

11/02/2021

 

למרות שבדיקות מהירות לזיהוי חלבוני נגיף זכו לביקורות בשל הרגישות הנמוכה שלהן, בהשוואה לבדיקות לזיהוי רנ"א נגיפי, אפידמיולוגים רבים מאמינים כיום כי בדיקות האנטיגנים עדיין עשויות לשמש ככלי חשוב מאחר ועשויות לסייע בזיהוי החולים המדבקים ביותר בכל נקודת זמן.

 

המומחים מסבירים כי בדיקות לזיהוי אנטיגנים של נגיף הקורונה בעיקר עשויות לסייע בזיהוי נבדקים מדבקים. יש עוד ועוד עדויות לפיהן הבדיקות טובות בזיהוי חולים עם זיהום פעיל. במחקר שפורסם בחודש שעבר דווח כי בדיקה מהירה לזיהוי אנטיגן של חברת אבוט (BinaxNOW) הדגימה רגישות של 64.2% בלבד לזיהוי מחלה תסמינית ו-35.8% לזיהוי מחלה אסימפטומטית, בהשוואה ל-PCR. עם זאת, המומחים טוענים כי ההשוואה ל-PCR היא שגויה וכי כאשר משווים את התוצאות אל מול דגימות בהן תועדה גדילה של נגיף בתרבית, הרגישות של בדיקת BinaxNOW עלתה ל-92.6% לזיהוי מחלה תסמינית ו-78.6% לזיהוי מחלה ללא תסמינים.

 

לדברי המומחים, בדיקה מהירה לזיהוי אנטיגנים של הנגיף עושה בדיוק את עבודתה – זיהוי חולים עם עומס נגיפי גבוה, העשויים להיות המפיצים העיקריים של המחלה.

 

מומחים אחרים הגיעו לאותה מסקנה וטענו כי למרות הרגישות הירודה של בדיקות אלו לזיהוי זיהום, בהשוואה לבדיקת RT-PCR, בדיקות האנטיגנים עשויות לסייע במיוחד במקרים בהם בדיקות RT-PCR אינן זמינות או אורכות זמן רב.

 

עם זאת, חשוב לציין כי קיים חלון של כ-5-10 שעות בשלב מוקדם של הזיהום, בו הבדיקות לזיהוי אנטיגנים עשויות לפספס חולים העשויים להיות מדבקים. במהלך השלבים המוקדמים של הזיהום, העומס הנגיפי עשוי להיות קטן מדי בכדי לזהות אנטיגנים.

 

מנגד, יש לקחת בחשבון כי השלמת בדיקות נרחבות לזיהוי אנטיגנים של נגיף הקורונה עדיין תוביל לזיהוי חלק גדול מהחולים המדבקים ואל מול הרגישות הירודה של הבדיקות לזיהוי הנגיף, יש לקחת את היתרונות הכוללים קבלת תשובה תוך זמן קצר עם עלות נמוכה, בהשוואה לבדיקות RT-PCR.

 

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<