חדשות

מומחים קוראים להשלים מחקרים לבחינת תוצאות משלב T3/T4 לטיפול בתת-פעילות של בלוטת התריס (Thyroid)

02/03/2021

 

על-רקע אי הודאות הרבה בכל הנוגע לחשיבות טיפול משולב ב-T3/T4 בחולים עם תת-פעילות של בלוטת התריס, מומחים באנדוקרינולוגיה פרסמו הצהרת קונצנזוס לפיה יש מקום להשלמת מחקרים נוספים במטרה לבחון את הנושא השנוי במחלוקת ולהעריך את העדויות החדשות, החל מהגנטיקה ועד לתכשירים בשחרור-ממושך.

 

מחקרים רבים בחנו את השימוש במשלב LT3 (Liothyronine) עם הטיפול הסטנדרטי ב-LT4 (Levothyroxine). עם זאת, המומחים מסכימים כי המחקרים עד כה היו מוגבלים ונותרו שאלות רבות ללא מענה.

 

ישנה הצדקה להשלמת מחקרים חדשים להערכת תכשירי T3 הזמינים כיום לאור העובדה כי המחקרים לא היו בעלי עוצמה מספקת וסבלו מחסרונות נוספים. עם זאת, על-סמך העדויות הזמינות כיום, יש לנקוט משנה זהירות במתן טיפול משולב.

 

ההשלכות המיידיות עבור הרופאים הן כי עד שתהיה הוכחה לתועלת ברורה לטיפול משולב, אין להשתמש בגישה זו באופן אוניברסאלי או לבחור באפשרות זו להקלה על תסמינים העשויים לנבוע מסיבות אחרות.

 

עוד יש להיזהר מפני שימוש במינונים לא-פיזיולוגיים (מינונים גבוהים), לעקוב אחר תופעות לוואי ולהפסיק את הטיפול במידה והחולה אינו חווה תועלת משילוב זה.

 

עד כה, 14 מחקרים קודמים לא הדגימו תועלת עקבית לטיפול משולב, אך חולים ממשיכים לדווח על תועלת של משלב זה. המומחים קוראים להשלים סקירה עדכנית של העדויות ולקבוע את הצעדים הבאים.

 

פגישת המומחים הסתיימה בכך שהמומחים זיהו 10 נקודות מרכזיות שהן החשובות ביותר בהנחיית מחקרים קליניים. בין הנושאים המרכזיים עליהם הסכימו המשתתפים בפגישה נכללו הצורך בהערכת תכשיר T3 בשחרור-ממושך, כאשר הייתה הסכמה אחידה כי אם וכאשר תכשיר כזה יהיה זמין לשימוש, בהחלט יהיה מקום להשלמת מחקרים נוספים להערכת תוצאות הטיפול המשולב.

 

תוצאים לפי דיווח המטופלים מהווים מרכיב חשוב נוסף לקבלת התמונה המלאה של יעילות הטפול והמומחים מסכימים כי יש להדגיש תוצאים אלו במחקרים עתידיים להערכת טיפול משולב.

 

עד להשלמת המחקרים הללו, המומחים מסכימים כי יש להתאים את טיפול ב-LT4 באופן אופטימאלי בטרם שוקלים מתן טיפול משולב. גורמים השוללים מתן טיפול משולב כוללים נוכחות מצבים רפואיים העשויים להציב את החולה בסיכון, דוגמת היריון, שכן נשים הרות אינן יכולות לקבל טיפול משולב מאחר והעובר המתפתח מתבסס על כמות הולמת של T4. כמו כן, במידה וטיפול משולב אינו מועיל לחולה, יש להפסיקו ואין להעלות את המינון מעבר למינון הפיזיולוגי.

 

Thyroid. Published online February 12, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<