חדשות

דיאטה קטוגנית כטיפול מבטיח לנזק מוחי טראומתי (Scientific Reports)

26/01/2022

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב- Scientific Reportsהראה כי דיאטה קטוגנית (KD) עשויה להיות אסטרטגיה טיפולית מבטיחה לטיפול בסימפטומים של פגיעה מוחית טראומטית קלה (mTBI). תוצאות ממחקר בעכברים הראו כי דיאטה עתירת שומן ודלת פחמימות, אשר גורמת לחילוף חומרים של שומן וייצור קטון, הייתה קשורה להפחתה בהפרעה קוגניטיבית הנגרמת על ידי TBI, אובדן עצבי ודלקת עצבית.

ההערכה היא שכ-2.8 מיליון אנשים בארצות הברית מקבלים טיפול רפואי מדי שנה עבור TBI. TBIs קלים מהווים 80% עד 95% מהמקרים הללו, קשה לאבחן אותם מכיוון שבדיקות שגרתיות, כולל הדמיה, אינן מצליחות להראות שינויים במבנה המוח. חולים עם TBI עשויים לחוות ליקויים התנהגותיים, רגשיים וקוגניטיביים העשויים לכלול הפרעות זיכרון וריכוז, תפקוד ניהולי לקוי, דיכאון וחרדה. טראומת המוח היא גם גורם סיכון למחלות כמו מחלת אלצהיימר (AD) ומחלת פרקינסון (PD), ואין לה כיום טיפול יעיל ומוכח. התזונה הקטוגנית גורמת למצב מטבולי שבו הגוף משתמש בגופי קטון כאנרגיה במקום גלוקוז. הדיאטה שימשה במשך שנים בטיפול בחולים עם אפילפסיה עמידה, ומחקרים עדכניים חקרו את התועלת שלה בהפרעות נוירולוגיות אחרות, כולל פרקינסון ואלצהיימר. הם הראו שתזונה קטוגנית עשויה לגרום להשפעות אנטי דלקתיות, לשפר את הסבילות האיסכמית של המוח. יש גם אינדיקציות לכך שהתזונה מגנה על עצבים, יתכן שבאמצעות שינוי בביטוי SIRT1, שמעורב בפיתוח ההיפוקמפוס ובתהליכים פיזיולוגיים שונים.

החוקרים השתמשו בארבע קבוצות של עכברים זכרים בוגרים עבור הניסויים. בשתי קבוצות עם mTBI, מספר עכברים קיבלו דיאטת קטו ואחרים קיבלו תזונה סטנדרטית. שתי קבוצות ביקורת ללא פציעה הוזנו מדיאטת קטו ודיאטה סטנדרטית. התזונה הקטוגנית כללה 90.5% שומן, 9.2% חלבון ו-0.3% פחמימות, בעוד שהתזונה הסטנדרטית כללה 10.1% חלבון, 77.4% פחמימות ו-12.5% ​​שומן. כל העכברים היו במעקב במשך עד 30 יום. כדי לדמות mTBI, העכברים ספגו פגיעה בצד הזמני הימני של הראש בין האוזן לזווית העין. בהשוואה לעכברי ביקורת ללא פציעה, אלו עם TBI היו עם ירידה בזיכרון החזותי והמרחבי ורמות גבוהות של אסטרוציטים וסמנים אחרים של דלקת עצבית במוח. החוקרים מצאו שהתזונה קטוגנית שיפרה את החסרים הקוגניטיביים בזיכרון המרחבי והחזותי, כמו גם את השינויים התאיים בנוירונים ובתאי גליה שנגרמו כתוצאה מהפציעה. בנוסף, TBI הפחית את הרמות של SIRT1 בקליפת המוח ובהיפוקמפוס 30 יום לאחר הפציעה, ובקבוצת דיאטת הקטו, רמות ה-SIRT1 עלו באופן יחסי לביקורת.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<