מאמרי מערכת

איך לנהוג עם מטופל שעבר ברור מיקרוהמטוריה ונותר במעקב?/מאת פרופ' גרינשטיין, עורך אורולוגיה

25/11/2009

הבירור האורולוגי של חולים עם מיקרוהמטוריה ללא תסמינים הוא חלק נכבד מהעשייה האורולוגית היום יומית. חולה שיש לו בבדיקות חוזרות RBC בשתן עובר ברור אורולוגי מקיף. נותרה השאלה מה עושים כאשר לא נמצאת סיבה להמצאות ה RBC בשתן . הואיל ועדיין קיים חשד שמדובר בסיכוי לשאת שלפוחית שלא נמצאה הומלץ כי החולים האלה ישארו במעקב ל 3 שנים. המעקב כולל ביקורי מרפאה, בדיקות שתן לציטולוגיה וכו'.

המחברים מ-  Department of Urology, University of Rochester School of Medicine, Rochester, New York, USA.  בדקו מה קורה עם אותה קבוצת חולים שנותרה במעקב ארוך טווח של 14 שנים. במסגרת המחקר המחברים פנו ל 3515 מתנדבים שמהם השתתפו במחקר 1575 גברים מעל גיל 50 . קבוצה אחת החלה את המחקר בשנת 1987 והם בדקו את השתן בעצמם בבית עם stick . דיוק ה stick נבדק ובמידה והיה בו עקבות דם היה מדובר בלפחות 3 RBC.

השתן נבדק בשני פרוטוקולים באחד נבדק השתן במשך 5 ימים רצופים ולאחר מכן פעם בשבוע. או בדיקה במשך 14 ימים רצופים וכעבור 9 חודשים בשנים -1989-1992. הנבדקים הודרכו לא לבדוק את השתן הראשון של הבקר. כל משתתף שהיה עם תשובה חיובית ללא הסבר של חבלה או פעילות מינית הופנה לברור אורולוגי. לא נכללו במחקר גברים עם מאורעות קודמים של המטוריה, חולים עם רקע נפשי שלא היו אמינים מבחינת ביצוע בדיקת השתן, ואלה שקיבלו קרינה לאגן בעבר. חולים עם סיבות ברורות להמטוריה כמו דלקת שתן נכללו רק אם ההמטוריה המשיכה 6 שבועות לאחר טיפול בדלקת והעלמות התלונות. כל המשתתפים עם המטוריה עברו אנמנזה, בדיקה פיזיקלית, בדיקת שתן כללית ותרבית, ס"ד, תפקודי כליה וקרישה, intravenous urography או CT , ציסטוסוקפיה, ציטולוגיה של השתן מהשתנה עצמונית או משטיפת של השלפוחית.

 

מבין המשתתפים ל 258 (16.4%) הייתה לפחות בדיקה אחת חיובית ל  RBC בשתן. ב 21 חולים בקבוצה הזו  (8.1%) נמצאה שאת השלפוחית ובעוד 3 נמצאה שאת הכליה. במעקב של 14 שנים נכללו 234 גברים שבהם לא נמצאה סיבה ל המצאות RBC  בשתן. למרות המעקב בעוד 2 (0.85%) נמצאה שאת השלפוחית: באחד כעבור 6.7 שנים ובשני כעבור 11.4 שנים מאז הבירור הראשוני. עוד חולה נפטר משאת השלפוחית כעבור 7.6 שנים מהבירור הראשון.

כך שלמעשה במעקב של 14 שנים שאת שלפוחית נמצאה רק ב 0.9% מכלל החולים שעברו בירור ראשוני להמטוריה מיקרוסקופית ללא תסמינים ולא נמצא סיבה להמטוריה.

כך שהמחברים מסכמים כי בגברים שעברו בירור אורולוגי מלא בגלל שבבדיקת שתן ב stick נמצאו RBC ולא סבלו מתסמינים הסיכוי להתפתחות מאוחרת של שאת שלפוחית הוא קטן ביותר.

Madeb R, Golijanin D, Knopf J, Davis M, Feng C, Fender A, Stephenson L, Messing EM.: Long-term Outcome of Patients With a Negative Work-up for Asymptomatic Microhematuria. Urology. 2009 Nov 12

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<