מאמרי מערכת

האם טיפול בדיקור סיני (Acupuncture) יכול להקטין תסמינים של גלי חום אצל חולי שאת הערמונית המטופלים הורמונאלית?/מאת פרופ' גרינשטיין, עורך אורולוגיה

20/06/2010

מספר חולי שאת הערמונית המקבלים טיפול הורמונלי הולך וגדל. לפני מספר שנים הטיפול ההורמונלי היה מיועד לחולים עם שאת בשלב מתקדם. כיום משולב הטיפול ההורמונלי בטיפולי קרינה גם למחלה ממוקמת לערמונית.  בעקבות הטיפול מופיעים אצל החולים גלי חום הדומים לאלה של נשים בגילאי הפסקת המחזור. עד כה לא נמצא טיפול יעיל ומקובל לתופעה זו.

המחברים מאוניברסיטת Portland. שב Oregon  בארה"ב מדווחים על ניסיונם בהקטנת תופעת גלי החום על ידי טיפול בדיקור סיני.

במחקר נכללו 23 גברים שמהם 22 עברו את ההערכה הכללית. להערכת מידת גלי החום נקבעה שיטה בה מספר גלי החום הוכפל בעוצמתם. ממידע ממחקרים אחרים היה ברור כי ניתן להגיע לירידה של 25% במדד המטרת המחקר הייתה לבדוק האם על ידי הדיקור הסיני ניתן להגיע להקטנה ב 50% במדד.

כמו כן נבדקו מדדים נוספים של איכות חיים כמו ההפרעה לפעילות יומיות, איכות שינה, מידת החיות הכללית (overall vitality), סקר בריאות כללית. דגימות דם ושתן נבדקו לרמות  serotonin, 5-HIAA ו -  Plasma calcitonin gene-related peptide (CGRP),

שהוא חומר מרחיב כלי דם . המשתתפים היו חולים שאת הערמונית  שעברו כריתת אשכים או      Gonadotropin releasing hormone agonist or antagonists -ב  

שטופלו עם ובלי טיפול אנטיאנדרוגני .  כולם דרגו את מידת גלי החום כיותר מ 4.

הטיפול בדיקור בוצע פעמיים בשבוע ב 4 השבועות הראשונים ופעם בשבוע לעוד 6 שבועות. נקודות ושיטת הטיפול נקבעו על סמך מחקרים אחרים בנושא עם התאמות לפי הספרים העוסקים בנושא הדיקור.

הגיל הממוצע של המטופלים היה 71 שנים. בכל המטופלים נצפתה ירידה בשיעור של 60% במדד גלי החום לאחר 4 שבועות של טיפול. ול 52% לאחר 8 שבועות של טיפול. ב 12 מטופלים (55%) הייתה ירידה של יותר מ 50% ברמת ההפרעה. לא הייתה עלייה ברמת הפרעה במרוצת הטיפול באף אחד מהמטופלים. השיפור היה מלווה גם בשיפור באיכות החיים ואיכות השינה. לא נמצא הבדל משמעותי ברמות הסמנים הביולוגיים שנבדקו. כמצופה לא דווח על תופעות לוואי משמעותיות.

המחברים מסכמים כי המחקר שלהם מכוון לכך שיש השפעה מטיבה של דיקור סיני על גלי החום בחולי שאת הערמונית המטופלים הורמונאלית. ברור כי חוסר תופעות הלוואי וקולות הטיפול גורמים לעניין רב בדיקור הסיני.

אך יש צורך בעריכת מחקרים גדולים מבוקרים יותר לשם הבנת ההשפעה וקביעת פרוטוקול מתאים.

 

 

Beer TM, Benavides M, Emmons SL, Hayes M, Liu G, Garzotto M, Donovan D, Katovic N, Reeder C, Eilers K.: Acupuncture for hot flashes in patients with prostate cancer. Urology. 2010 May 20.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני