הודעות אירגונים

ב-2015 יהיה יותר קל להפסיק לעשן

01/01/2015

חדש ברשת החברתית-בריאותית "כמוני" - קהילת גמילה מעישון, מטרתה: לתת סיוע מקצועי ותמיכה חברתית לנגמלים מעישון.  7,000 ישראלים מתים מדי שנה מעישון, בישראל כמיליון מעשנים

 

תחילתה של שנה אזרחית חדשה היא באופן מסורתי מועד פופולארי בו רבים מאיתנו מקבלים החלטות חדשות הנוגעות לחיינו ומציבים לעצמנו מטרות לשנה הקרובה במגוון תחומים. אחת ההחלטות הנפוצות המככבות ברשימות ה- New Year's resolutionכפי שנקרא המושג באנגלית, היא להפסיק לעשן. מדובר באחת ההחלטות המשמעותיות ביותר שמעשן יכול לקבל על עצמו לשיפור בריאותו.

אך כפי שמחקרים מראים, לא קל להיפטר מההרגל המזיק של סיגריות ורק אחוזים בודדים מהאוכלוסייה מצליחים להיגמל מעישון בכוחות עצמם. מתוך תובנה זו, וכדי לסייע למעשנים שהחליטו לסמן את 2015 כשנת הגמילה שלהם, פתחו ברשת החברתית בריאותית "כמוני" קהילת גמילה מעישון חדשה שתעניק  כתף תומכת וייעוץ מקצועי ותסייע להם להגשים את היעד.

קהילת הגמילה מעישון תנוהל על ידי ד"ר יעל בר-זאב, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל ומנהלת המרכז למניעה ולגמילה מעישון בחטיבה לבריאות בקהילה, הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ועל ידי נילי בר-און, יועצת לבעיות התמכרות ומנחת קבוצות מוסמכת לגמילה מעישון.

הקהילה תאפשר לאנשים שמעוניינים להיגמל מעישון או נמצאים בשלבי גמילה, להיוועץ עם מומחים בתחום, להיחשף למידע מקיף בנוגע לנושא, לדבר זה עם זה, ללמוד מניסיונם של אחרים ולפגוש אנשים כמותם, כל זאת על מנת לקבל ולתת תמיכה מקצועית ורגשית במהלך המסע המאתגר להיגמל מעישון ולשפר את בריאותם.

על פי דו"ח משרד הבריאות שפורסם מוקדם יותר השנה, בישראל מעשנים 18.7% מקרב בני 21 ומעלה, בסך הכול כמיליון בני אדם. על פי הערכות המשרד, מספר הנפטרים בשנת 2014 מעישון אקטיבי עומד על 6,867  בני אדם, להם מתווספים 775 שמתו מחשיפה לעישון פאסיבי.

לדברי ד"ר בר-זאב, "גמילה מעישון היא הדבר הטוב ביותר שאדם יכול לעשות למען בריאותו ושיפור תוחלת חייו ואיכותם. מרבית המעשנים מנסים להיגמל לבד וחווים קשיים בתהליך, וגם אלו הנגמלים בהצלחה בעצמם או בעזרת סדנאות, חווים חשק לסיגריה ורצון לעשן זמן רב לאחר הגמילה. קהילת כמוני לגמילה מעישון מוקמת כקהילה חברתית לתמיכה בנגמלים בכל שלב של הגמילה: כבר בהתלבטות האם להיגמל ואם כן כיצד, בתהליך עצמו, ואחריו. הקהילה תאפשר שיתוף של הידע, הניסיון האישי, הקשיים וההתמודדות איתם בין הנגמלים, ותאפשר בראש ובראשונה תמיכה בכל רגע ורגע. כמנהלת הקהילה אדאג ליחס אישי לכל נגמל, מתן עצות וידע מקצועי מהימן ומבוסס מחקרית, תוך מתן במה לכל אחד ואחד לשתף ולייעץ".

קהילת הגמילה מעישון תאגד מגוון תכנים; מדריכים שונים בנושא גמילה מעישון, מאמרים וחדשות שוטפות, תכני גולשים (שיחות בקהילה, בלוגים אישיים), בלוגים ופורומים של מומחים, קבוצות דיון ותמיכה, מפגשים ומודעות. כמו כן – הקהילה תאפשר תקשורת פרטית באמצעות מערכת הודעות פנימית או צ'ט בין חברי הקהילה.

כמוני היא רשת חברתית-בריאותית ראשונה מסוגה בישראל המתמקדת במטופל ובסובבים אותו. כמוני הוקמה כחברה למען הציבור והיא יוזמה של פרופ' מרדכי שני, מייסד מכון גרטנר וחתן פרס ישראל.  באתר ישנן קהילות רבות נוספות פרט לקהילת גמילה מעישון, ביניהן: השמנה, קשב וריכוז,  קרוהן וקוליטיס, נשימה, שלפוחית רגיזה, לב, סוכרת, טרשת נפוצה, כאב כרוני, שבץ מוחי, הפרעות אכילה וקהילות נוספות.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<