הודעות אירגונים

תואר שני במנהל מערכות בריאות בבית הספר למדעי הבריאות באוניברסיטת אריאל: מחסור במערכת הבריאות במנהלים מקצועיים

02/03/2015

מנהלי מערכות בריאות מקצוע ניהולי מאתגר ונדרש המהווה אופק עתידי לבעלי תואר ראשון בתחום הרפואי והפרא- רפואי .

במערכת הבריאות קיים מחסור הולך וגדל למנהלי מערכות בריאות  מיומנים ומקצועיים, מחסור שעשוי לגדול בעשורים הבאים. ההכשרה האקדמית, באה לענות על מחסור זה והיא תקנה ידע רחב בניהול ומדיניות מערכות בריאות כשלב המשך ללימודי התואר הראשון ותאפשר השתלבות בהמשך במגוון תפקידים ניהוליים ומקצועיים במערכת הבריאות ובמערכות עסקיות ותעשייתיות, הפועלות בתחומי הרפואה והבריאות. צריך לזכור שאחוז המועסקים במשק בתחום הבריאות צומח יותר מהסקטורים האחרים ואחת המשמעויות הוא שיצטרכו יותר מנהלים עם השכלה פורמלית.

 

התואר השני במנהל מערכות בריאות מטרתו להכשיר את דור המנהלים הבא במדינת ישראל, הלימודים יעניקו לבוגרים את מכלול הידע המקצועי והחדשני ביותר הנדרש על מנת להוביל את ניהול הבריאות קדימה. סגל התוכנית כולל את טובי המרצים בתחום, שהובילו מערכות בריאות מהגדולות והמורכבות בישראל, יעניקו לבוגרים מהידע שלהם ומניסיונם הרחב וזאת על מנת שיוכלו להתמודד בהצלחה באתגרים שיעמדו בפניהם. המרצים ישלבו בתוכנית ניסיון שטח ניהולי רחב וניסיון רפואי כמו ניהול קופת חולים, משרד הבריאות, ניהול בתי חולים, מוסדות רפואיים ציבוריים ופרטיים וצה"ל. כמו כן, עוסקים המרצים בקידום המחקר בתחומי הבריאות השונים.

 

"התואר השני בניהול מערכות בריאות", מסביר פרופ' יאיר שפירא, ראש התוכנית לתואר שני במנהל מערכות בריאות, לשעבר מנהל בי"ח סורוקה, בלינסון ואסותא, "יאפשר אופק עתידי למאות סטודנטים המסיימים את התואר הראשון במנהל מערכות בריאות ולעוד אנשי מקצוע רבים מתחומי בריאות, בעלי השכלה רפואית או פרה רפואית הנדרשים במסגרת תפקידם, להיות בעלי ראייה מערכתית, לקבוע מדיניות ולנהל מערכת רפואית בקנה מידה בינוני או גדול. לימודי תואר שני יאפשרו להם להתמודד עם אתגרים מורכבים כדוגמת ההשפעות והשינויים בזירה הבינלאומית על מערכת הבריאות, הרפורמות הנדרשות על מנת לענות על הדרישות ההולכות וגוברות, מחד לרפואה מתקדמת ואיכותית ומאידך, לצמצום בעלויות הטיפול והאשפוז."

 

"מנהלי מערכת הבריאות צפויים להתמודד עם סוגיות בתחום כלכלת הבריאות", מוסיף ד"ר יוסי וייס, ראש המחלקה למנהל מערכות בריאות , שלמד מנהל בריאות בביה"ס לרפואה של צבא ארה"ב ומחקרו בדוקטורט עסק בקבילות רפואיות ככלי לשיפור הרפואה לחיילי צה"ל, "הם יצטרכו לפעול במסגרת אילוצי תקציב תוך תעדוף הצרכים ההולכים וגדלים, להכיר את הטכנולוגיות והמשאבים ולהיות מודעים לשיקולים אתיים וחברתיים. הלימודים בתוכנית יאפשרו להם להבין את השיקולים, הצרכים והמיומנויות הנדרשות כדי לקבוע מדיניות במערכת רפואית מתקדמת. התוכנית מכשירה את הסטודנטים בתשתית רחבה של נושאים החל ממערכות מידע, דרך ניהול ושיווק וכלה בנושאי רשלנות רפואית ועוד מגוון נושאים רלוונטיים."

 

התוכנית תאפשר גם לסטודנטים שאינם בוגרי תואר ראשון בניהול מערכות בריאות, להשתלב תוך השלמת נושאים בהתאם לקביעת המחלקה וראש התוכנית. תכנית הלימודים נועדה לענות על הצרכים הנובעים מדרישות המנהלים ומקבלי ההחלטות במנהל הרפואי. בכדי לאפשר למנהלים העתידיים להכיר היטב את הסביבה בה יצטרכו לפעול ואת האתגרים העומדים בפניהם, כוללת התכנית קורסים בתחומי ניהול ארגוני בריאות ובתי חולים וכן קורס בתחום המנהיגות והבריאות. בנוסף לתשתית מעמיקה בכל התחומים, יוכלו הסטודנטים לבחור בין קורסי הבחירה שתכליתם לחשוף היבטים שונים של קביעת מדיניות וניהול מערכות בריאות כמו: רפורמות במערכת הבריאות, מדיניות והסדרה של מערכת בריאות, הערכת טכנולוגיות ועוד.

 

ניתן ללמוד במסלול עם או ללא תזה

סגל המחלקה כולל פרופסורים ומרצים בכירים. לצד המצוינות בהוראה, המרצים משלבים ניסיון שטח ניהולי רחב וניסיון רפואי כמו ניהול קופת חולים, משרד הבריאות, ניהול בתי חולים, מוסדות רפואיים ציבוריים ופרטיים וצה"ל. כמו כן, עוסקים המרצים בקידום המחקר בתחומי הבריאות השונים.

 

תכנית הלימודים תחל בפברואר 2015 והיא מותאמת לאוכלוסיית "לומדים – עובדים" ומתחלקת לשתי קבוצות:

מועמדים בעלי רקע פרא רפואי (אחיות מוסמכות/פרמדיקים/טכנולוגים רפואיים/ טכנאי דימות).

 מועמדים ללא הרקע הפרא רפואי שיצטרכו לבצע השלמות .

 

הכרה בפטורים: מועמדים בעלי הכשרה פרא רפואית יוכלו לקבל פטורים בהתאם למקצועות הלימוד.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<