חדשות

התועלת של טיפול בטסטוסטרון בגברים עם חסר טסטוסטרון והיסטוריה של מחלות לב וכלי דםֿ (Vascular Health and Risk Management)

11/09/2016

מאת ד'ר עמית עקירוב

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Vascular Health and Risk Management עולה כי בגברים עם היפוגונאדיזם, טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון הוביל לשיפור ממושך בכל גורמי הסיכון למחלות לבביות ומטבוליות ועשוי להיות יעיל כתוספת טיפול למניעה שניונית של אירועים קרדיווסקולאריים בגברים עם היפוגונאדיזם והיסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ממחקרים קודמים עלה כי טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון בגברים עם היפוגונאדיזם  הוביל לשיפור כל המרכיבים של תסמונת מטבולית. במחקר הנוכחי הם בחנו את ההשפעות של טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון במשך עד שמונה שנים בגברים עם היפוגונאדיזם והיסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים התמקדו בשני מאגרי מטופלים במרפאות אורולוגיות וזיהו 77 גברים עם היפוגונאדיזם, שטופלו בטסטוסטרון ועם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם. השפעות טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון על מדדים אנתרופומטריים ומטבוליים נבחנו עם משך טיפול של עד שמונה שנים. כל הופעה של אירוע קרדיווסקולארי מג׳ורי תועדה. כל הגברים קיבלו זריקות ארוכות-טווח של Testosterone Undecanoate (נבידו) במרווחים של שלושה חודשים.

 

ב-77 גברים עם היפוגונאדיזם והיסטוריה של מחלות לב וכלי דם, תחת טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון (נבידו), החוקרים זיהו ירידה משמעותית במשקל הגוף וירידה בהיקף מותניים ומדד מסת גוף. המשקל הממוצע ירד מ-114 ק״ג ל-91 ק״ג (שינוי של 24 ק״ג ו-20.2% מתחילת המחקר). היקף המותניים ירד מ-37 ל-29 ק״ג למטר בריבוע (שינוי של 8 ק״ג למטר  בריבוע). עוד תועד שיפור ממושך במדדים לבביים ומטבוליים דוגמת פרופיל שומנים, איזון גליקמי, לחץ דם, קצב לב, לחץ דופק.

 

במהלך תקופת המעקב לא תועדו אירועים קרדיווסקולאריים מג׳וריים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון בגברים עם היפוגונאדיזם והיסטוריה של מחלות לב וכלי דם הינה גישה יעילה לשיפור ממושך במדדים אנתרופומטריים וגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, ללא עדות עליה בדיווחי אירועים קרדיווסקולאריים.

 

Vascular Health and Risk Management 2016:12 251–261

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<