חדשות

ההשפעה של רמות טסטוסטרון נמוכות בגברים על רמות הסוכר בדם (Andrology)

29/01/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Andrology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי רמות טסטוסטרון נמוכות בגברים מלוות בהתקדמות מערכי סוכר תקינים בדם לערכים בטווח טרום-סוכרת, אך לא זוהתה עדות להתקדמות ממצב טרום-סוכרת לסוכרת.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הקשר בין ריכוזי טסטוסטרון נמוכים ובין סיכון מוגבר להיפרגליקמיה בגברים תואר במחקרים תצפיתיים והתערבותיים. עם זאת, לאור המגוון הרחב של ערפלנים אפשריים, לא נערכו מחקרים מבוססי-אוכלוסיה רבים בנושא וכן אין מידע אודות ההשפעות של טסטוסטרון על התקדמות הפרעות ברמות סוכר בדם.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של ריכוז טסטוסטרון כולל על התפתחות מצבי סוכרת/טרום-סוכרת בגברים עם רמות סוכר תקינות בדם. הם אספו נתונים ממחקר Tehran Lipid and Glucose Study, מחקר פרוספקטיבי מבוסס-קהילה מאירן. הם בחנו את הנתונים אודות 903 גברים בגילאי 30-70 שנים, בעלי רמות סוכר תקינות בדם. מודל תחלואה-תמותה שימשה להערכת הסבירות למעבר בין שלושה שלבים: ערכי סוכר תקינים לסוכרת; ערכי סוכר תקינים לטרום-סוכרת; וערכי סוכר בטווח טרום-סוכרת לסוכרת.

 

במהלך חציון מעקב של 12 שנים, 0.9% מהמשתתפים פיתחו סוכרת. לכל עליה של יחידה אחת (ננוגרם/מ"ל) בריכוז טסטוסטרון, שיעור ההתקדמות מערכי סוכר תקינים לטרום-סוכרת פחת ב-6% (יחס סיכון של 0.94). עם זאת, החוקרים לא זיהו השפעה של רמות טסטוסטרון על התקדמות לסוכרת מערכי סוכר תקינים או ערכי סוכר בטווח טרום-סוכרת. מדד מסת גוף גבוה זוהה כגורם מנבא משמעותי של היפרגליקמיה בכל התקדמות הפרעות במשק הסוכר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ללא תלות בערפלנים מג'וריים,רמות טסטוסטרון נמוכות נקשרו עם התקדמות מערכי סוכר תקינים לערכים בטווח טרום-סוכרת, אך לא עם התקדמות מערכים בטווח טרום-סוכרת לסוכרת, ממצאים העשויים להעיד על חשיבות רבה יותר של גורמי סיכון אחרים לאחר התפתחות טרום-סוכרת.

 

Andrology. 2019 Jan 21

 

לידיעה ב-PubMed

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני