חדשות

האם יש תועלת למתן מעלה עשרה מחזורי טיפול ב-Cabazitaxel בחולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס? (European Journal of Hospital Pharmacy)

19/06/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Hospital Pharmacy מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי חלק משמעותי מהחולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס הצליחו להשלים מעל עשרה מחזורי טיפול ב- Cabazitaxel(ג'בטאנה) ללא רעילות מצטברת בעלת חשיבות קלינית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Cabazitaxel הביא להארכת ההישרדות של חולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס לאחר טיפול ב-Docetaxel. הם בחנו את התועלת של המשך Cabazitaxel מעבר לעשרה מחזורי טיפול בחולים עם תגובה קלינית, ללא רעילות משמעותית.

 

החוקרים ערכו השוואה בין חולים שטופלו במעל 10 מחזורים של Cabazitaxel ואלו שקיבלו עד עשרה מחזורי טיפול. הם בחנו את ההישרדות הכוללת, תגובת PSA (Prostate Specific Antigen), שינויים בפוספטזה בסיסית ואירועים חריגים על-רקע הטיפול.

 

מהנתונים עולה כי חציון משך ההישרדות הכוללת עמד על 9 חודשים, עם הישרדות כללית ארוכה יותר משמעותית בחולים שקיבלו את הטיפול לתקופה ממושכת: 14 חודשים בחולים שהשלימו מעל 10 מחזורי טיפול, בהשוואה ל-7 חודשים באלו שהשלימו 4-10 מחזורי טיפול (יחס סיכון של 0.28, p=0.01).

 

הירידה ברמות PSA לא הצביעה על מתאם משמעותי עם ההישרדות הכוללת (ירידה של 50% ומעלה ברמות PSA, p=0.54). יתרה מזאת, לא זוהה הבדל משמעותי בהישרדות הכללית בין חולים עם ערכים תקינים או גבוהים של פוספטזה בסיסית בתחילת המחקר.

 

עוד מדווחים החוקרים כי לא הייתה עדות לרעילות מצטברת בקרב חולים שהשלימו מעל 10 מחזורי טיפול ב- Cabazitaxel.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי חלק גדול מהחולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס הצליחו להשלים למעלה מעשרה מחזורי טיפול ב- Cabazitaxel, ללא עדות לרעילות מצטברת בעלת חשיבות קלינית.

 

European Journal of Hospital Pharmacy. Published Online First: 14 June 2019

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<