חדשות

תוצאות מבטיחות לאבלציה באמצעות מים בחולים עם הגדלה ניכרת ושפירה של הערמונית (Urology)

25/06/2019

 

אבלציה באמצעות מים, טכנולוגיה המשלבת הדמיית אולטרה-סאונד עם אבלציה באמצעות זרם מים בשליטת-רובוט ובהנחיית-מנתח, להסרת רקמת ערמונית, הינה גישה יעילה ובטוחה לטיפול במקרים של הגדלה שפירה של הערמונית עם נפח ערמונית של עד 150 סמ"ק, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Urology.

 

החוקרים בחנו באופן פרוספקטיבי את טכנולוגיית Aquablation באמצעות מערכת AQUABEAM System (PROCEPT BioRobotics) ב-101 גברים עם תסמיני הגדלה שפירה של הערמונית ונפחי ערמונית בטווח 80-150 סמ"ק. הטיפול ניתן ע"י 24 מנתחים ב-16 אתרים ברחבי ארצות הברית וקנדה.

 

משך הניתוח הממוצע ארך 37 דקות, משך הזמן הממוצע הנדרש לאבלציה עמד על 8 דקות ומשך האשפוז הממוצע בבית החולים לאחר הפרוצדורה עמד על 1.6 ימים. לאחר שנה אחת, מדד IPSS (International Prostate Symptom Score) הממוצע השתפר מ-23.2 נקודות בתחילת הדרך ל-6.2 נקודות ואיכות החיים הממוצעת השתפרה מ-4.6 ל-1.3 נקודות.

 

מדד Qmax (שיפור לאחר 12 חודשים של 12.5 סמ"ק/שניה) ושארית לאחר-התרוקנות (ירידה של 171 מ"ל באלו עם שארית של מעל 100 מ"ל בתחילת הדרך) השתפרו גם כן באופן משמעותי, עם שמירה על שפיכה קדמית ב-81% מהגברים הפעילים מינית.

 

לא תועדו מקרים בהם נדרשה פרוצדורה חוזרת ו-2% פיתחו אי-נקיטת שתן חדשה. עשרה גברים נדרשו לעירוי לאחר-ניתוח. רמות PSA (Prostate Specific Antigen) צנחו מ-7.1 ננוגרם/מ"ל בתחילת הדרך ל-4.4 ננוגרם/מ"ל.

 

היתרון המשמעותי של פרוצדורה זו הוא בשמירה על תפקוד מיני, דבר שאינו אפשרי עם שיטות טיפול אחרות להגדלה שפירה של הערמונית, בפרט במקרים של ערמונית גדולה.  החוקרים מסכמים כי למרות הממצאים המבטיחים, דרושים מחקרים נוספים לאישור התוצאות.

 

Urology 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<