חדשות

שמירה על הירידה במשקל הינה המפתח לשמירה על היתרונות המטבוליים בחולי סוכרת (Ann Intern Med)

18/10/2019

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2 אשר הצליחו לשמור על ירידה במשקל לאחר התערבות אינטנסיבית לשינוי אורחות החיים תועד שיפור ממושך בגורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות, כאשר באלו בהם חלה עליה חוזרת במשקל הגוף לא רק שאבדה התועלת הנ"ל אלא תתכן אף החמרה בפרופיל המטבולי, כך עולה מניתוח חדש של נתונים ממחקר Look AHEAD.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות משתתפים במחקר Look AHEAD עם ירידה ראשונית של לפחות 3% במשקל הגוף (1,561 משתתפים) במהלך שנה אחת של התערבות אינטנסיבית לשינוי אורחות החיים ועם נתוני מעקב לאורך 4 שנים. הגדרת עליה חוזרת במשקל הגוף או שמירה על משקל הגוף הוגדרה לפי חמש נקודות סף (0%, 25%, 50%, 75% ו-100%) של הירידה הראשונית במשקל הגוף (שינוי במשקל הגוף בין השנים 1-4 כאחוז מהירידה במשקל בשנה הראשונה).

 

החוקרים השוו את השינוי בגורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות לאחר הירידה הראשונית במשקל בין אלו ששמרו על הירידה במשקל ואלו בהם חלה עליה חוזרת במשקל הגוף, לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, טיפול תרופתי והשינוי במדד מסת הגוף מתחילת המחקר עד לאחר שנה.

 

ההשפעה נבחנה בנפרד בקרב משתתפים עם ירידה ראשונית במשקל הגוף של פחות מ-10% לעומת 10% ומעלה ובין גברים ונשים.

 

בקרב אלו ששמרו על הירידה במשקל הגוף תועד שיפור משמעותי בגורמי סיכון למחלות לבביות ומטבוליות שנבחנו במחקר, בהשוואה לאלו בהם נרשמה עליה חוזרת במשקל הגוף. החוקרים מדווחים כי גם בחולים בהם חלה עליה חוזרת במשקל הגוף, עדיין תתכן תועלת מבחינת לבבית ומטבולית, כל עוד העליה במשקל אינה עולה על 25% מהיקף המשקל שהצליחו לרדת מלכתחילה. לכן, שמירה על 75% מהיקף הירידה במשקל הגוף הייתה בעלת השפעה חיובית.

 

ממצאים אלו מדגישים את החשיבות הכפולה של השגת משקל גוף בריא ויתרה מכך, שמירה על משקל גוף בריא. החוקרים מודעים לקושי הרב בשמירה על משקל הגוף, אך מזהירים כי במידה ולא מצליחים לשמור על הירידה במשקל הגוף, אזי התועלת פוחתת או אף נעלמת.

 

Ann Intern Med. Published April 22, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<