חדשות

תוצאות מבטיחות למשלב ADT עם טיפול קרינתי כטיפול הצלה בגברים עם סרטן ערמונית (The Lancet Oncology)

20/10/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב טיפול הצלה קרינתי עם טיפול ADT (Androgen Deprivation Therapy) קצר הפחית משמעותית את הסיכון להתקדמות ביוכימית או קלינית ותמותה, בהשוואה לטיפול הצלה קרינתי בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול קרינתי מקובל כטיפול הצלה לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית. עד כה, חשיבות ADT לא נבחנה באופן רשמי. במחקר ההמשך הנוכחי, הם ביקשו לעדכן את תוצאות מחקר GETUG-AFU 16, אשר בחן את היעילות של משלב הקרנות עם ADT, בהשוואה לטיפול קרינתי בלבד.

 

מחקר GETUG-AFU 16 היה מחקר בתווית-פתוחה, רב-מרכזי, בשלב 3, אקראי ומבוקר, אשר כלל גברים בגילאי 18 שנים ומעלה, עם אדנוקרצינומה של הערמונית ועליה בריכוזי PSA מ-0.1 ננוגרם/מ"ל ל-0.2-2.0 ננוגרם/מ"ל לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית, ללא עדות למחלה קלינית.

 

המשתתפים חולקו באקראי לטיפול קצר-טווח ב-ADT עם הקרנות או להקרנות בלבד.

 

התוצא העיקרי היה הישרדות ללא-מחלה באוכלוסיה לפי כוונה לטפל. בניתוח פוסט-הוק הנוכחי בחנו החוקרים את הנתונים שנאספו ארבע שנים לאחר התאריך האחרון לחיתוך הנתונים וכלל חולים ששרדו בעת הניתוח הראשוני עם עדכון מצב החולים בטווח הארוך.

 

בתקופה שבין אוקטובר 2006 ועד מרץ 2010 חולקו באקראי 743 חולים, כאשר 374 חולים קיבלו טיפול קרינתי בלבד ו-369 חולים קיבלו משלב טיפול קרינתי עם ADT. בעת חיתוך הנתונים, חציון משך המעקב עמד על 112 חודשים. שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר 120 חודשים עמדו על 64% בחולים תחת משלב הקרנות עם ADT, בהשוואה ל-49% בחולים לאחר טיפול קרינתי בלבד (יחס סיכון של 0.54, p<0.0001).

 

במהלך המעקב לאחר הניתוח הראשוני של הנתונים תועדו שני מקרים של ממאירויות משניות, אך אלו לא יוחסו לטיפול. לא תועדו מקרי תמותה על-רקע הטיפול.

 

ממצאי המחקר מאשרים את היעילות של משלב ADT עם הקרנות כטיפול הצלה בחולים עם עליה בריכוזי PSA לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית בשל סרטן ערמונית.

 

The Lancet Oncology, October 16, 2019

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<