חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול בגלי קול בהנחיית MRI כנגד סרטן ערמונית בסיכון נמוך (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-RSNA)

06/12/2019

 

פרוצדורה זעיר-פולשנית בהנחיית MRI, המבוססת על טיפול בגלי קול הדגימה תוצאות מבטיחות בטיפול בסרטן ערמונית, עם תופעות לוואי מעטות, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Radiological Society of North America.

 

במחקר TACT (TULSA-PRO Ablation Clinical Trial)  נכללו 115 גברים (גיל חציוני של 65 שנים) עם סרטן ערמונית מקומי, בסיכון נמוך או בינוני (65% אובחנו עם ממאירות במדד גליסון של 4) אשר היה מוגבל לערמונית. המשתתפים השלימו פרוצדורת TULSA (Transurethral Ultrasound Ablation) בהנחיית MRI.

 

החוקרים מדווחים כי נפח הערמונית בקבוצת ההתערבות ירד בממוצע מ-39 סמ"ק לפני ההתערבות ל-3.8 סמ"ק שנה לאחר הטיפול. ממאירות בעלת משמעות קלינית הגיבה הטב ב-80% מהמשתתפים, כאשר ב-65% מהחולים לא הייתה עדות לממאירות בביופסיה לאחר שנה אחת.

 

בנוסף, הרמות בדם של PSA (Prostate Specific Antigen) ירדו בחציון של 95% ותועדו שיעורים נמוכים של רעילות חמורה, ללא עדות לסיבוכים במערכת העיכול.

 

החוקרים מסבירים כי הממצאים הצביעו על תוצאות טובות מאוד, עם ירידה דרמטית של מעל 90% בנפח הערמונית ושיעורים נמוכים של פגיעה בתפקוד המיני או אי-נקיטת שתן. כמו כן, היתרון של TULSA נובע מכך שניתן לתת טיפול נוסף במידת הצורך, כך שבמידה והטיפול נכשל ניתן לחזור על הפרוצדורה או לבחור בגישה אגרסיבית יותר, בדמות ניתוח או טיפול קרינתי.

 

מומחים בתחום מסבירים כי ממצאים אלו עשויים לתמוך באפשרות של טיפול ממוקד בגלי קול בחולים עם סרטן ערמונית בדרגה בינונית, ממאירות בה לעיתים קרובות ההמלצה היא למעקב זהיר בלבד.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-RSNA

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<