חדשות

בדיקת Genomic Prostate Score יכולה לסייע בהכוונה טיפולית לחולים עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית-גבוהה (Urology)

24/06/2020

הודעת אונקוטסט

 

לראשונה התפרסמו תוצאות מחקר המראה את היכולת של בדיקת Oncotype DX Genomic Prostate Score® (GPS) גם בהכוונת החלטה טיפולית בקרב חולים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית-גבוהה Unfavorable Intermediate

התוצאות החדשות שפורסמו בעיתון "Urology" מצביעות על כך שבדיקת Oncotype DX GPS היא מנבא עצמאי וחזק לתוצאים קריטיים בחולים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית-גבוהה.

"בעוד שגברים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון נמוכה מאוד, נמוכה ובינונית-נמוכה, בוחרים על פי רב בין מעקב פעיל לטיפול, גברים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית-גבוהה צריכים לקבל החלטות לגבי מידת האגרסיביות של הטיפול שעליהם לעבור", אמרה ד"ר ג'ניפר קולן הכותבת הראשית של המאמר ומנהלת  Cancer Population Sciences  ב-Case Comprehensive Cancer Center בקליבלנד, ארה"ב. "הממצאים החדשים הללו, שמראים לראשונה, שבדיקת Oncotype DX GPS  היא מנבא חזק לתוצאים קריטיים במחלה המאובחנת בדרגת סיכון בינונית-גבוהה, מצביעים על כך שבדיקת Oncotype DX®  יכולה לסייע לרופאים ולחולי סרטן ערמונית המאובחנים גם בדרגת סיכון זו, בתהליך קבלת ההחלטות שלהם". לדבריה, דירוג ה Oncotype DX GPS יכול לסייע בקבלת החלטות בנוגע לעוצמת הטיפול הרפואי הנדרש ולחזק את החולים בהחלטות הטיפוליות שלהם.

במחקר החדש בוצעה אנליזה סטטיסטית נוספת של תוצאות Oncotype DX GPS משני מדגמים שפורסמו קודם לכן בקרב גברים שטופלו בכריתה רדיקלית של הערמונית. המחקר כלל 299 מטופלים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית, מתוכם 175 סווגו לדרגת סיכון בינונית-גבוהה.

תוצאות האנליזה הראו שחולים עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית-גבוהה עם דירוג GPS>40 היו עם תוצאים התואמים למחלה בדרגת סיכון גבוהה ופרוגנוזה רעה, דבר המעיד על כך שייתכן והם יפיקו תועלת מטיפולים אגרסיביים יותר. מנגד, לחולים עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית-גבוהה עם דירוג GPS<40  היו תוצאים הדומים לחולים עם מחלה בדרגת סיכון בינונית-נמוכה, דבר המעיד על כך שייתכן וניתן להסתפק בטיפול פחות אגרסיבי.

בדיקת Oncotype DX GPS תוקפה במחקרים רבים כמנבא עצמאי חזק עם מספר תוצאים קריטיים חשובים בקרב חולים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון נמוכה מאוד, נמוכה ובינונית-נמוכה. הממצאים מאנליזה חדשה זו תומכים בהכנסה של בדיקת Oncotype DX GPS להנחיות המקצועיות גם עבור אוכלוסיית החולים בדרגת סיכון בינונית-גבוהה.

"בקרב גברים ומשפחות העומדים בפני אבחנה של סרטן ערמונית עולות שאלות רבות והם נאלצים לקבל החלטות קשות בבחירת הטיפול הטוב ביותר עבורם. כלים כמו בדיקת Oncotype DX® GPS יכולים לסייע למטופלים להיות בטוחים יותר בהחלטה הטיפולית", אמר ג'יימי בירס, מנכ"ל ארגון ZERO - The End  of Prostate Cancer. "זהו צעד חשוב קדימה להרחבת הגישה והכיסוי לחולי סרטן ערמונית בדרגת סיכון בינונית, כך שהם יוכלו להשתמש בבדיקת Oncotype DX® GPS בקבלת ההחלטה הטיפולית הטובה ביותר עבורם".

 בדיקת Oncotype DX Genomic Prostate Score פותחה על ידי Genomic Health חברה בבעלות מלאה של Exact Sciences Corp ובהתבסס על תוצאות של מחקרים רבים בהובלת מרפאות קליבלנד ואוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו, בדיקת Oncotype DX® GPS היא הבדיקה הגנומית היחידה שפותחה עבור גברים עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון נמוכה ובינונית-נמוכה על מנת לסייע בקבלת החלטות רפואיות במועד האבחון. הבדיקה בוחנת את ביטויים של 17 גנים מ-4 מסלולים ביולוגיים על רקמת גידול שנלקחת מביופסיה, ומספקת דירוג GPS  מספר הנע בין 0-100. דירוג ה GPS מנבא את מידת האגרסיביות הביולוגית של הגידול, את הסיכוי של המטופל לפתח גרורות או למות מסרטן ערמונית תוך 10 שנים. בדיקת Oncotype DX® GPS כלולה בהנחיות המקצועיות של ה NCCN לצורך החלטה טיפולית  עבור חולים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון נמוכה ובינונית-נמוכה (רמת עדות 2(A, והיא כלולה בהחזר הביטוח של   Medicareובמגוון ביטוחים רפואיים פרטיים בארה"ב וישראל. 

 

Urology, . 2020 Apr 8;S0090-4295(20)30329-0. doi: 10.1016/j.urology.2020.01.052

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<