חדשות

מקומו של טיפול הורמונאלי בטיפול בסרטן ערמונית (J Clin Oncol)

29/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי קיימת סבירות גבוהה לפיה משלב טיפול בהקרנות חיצוניות עם ADT (Androgen Deprivation Therapy) יוביל לשיפור ההישרדות הכוללת, בהשוואה למשלב הקרנות חיצוניות עם הקרנות פנימיות, בגברים עם סרטן ערמונית מקומי בסיכון בינוני וגבוה. החוקרים מציינים כי על-בסיס העדויות הזמינות, אין מקום לוותר על הטיפול ההורמונאלי בגברים עם סרטן ערמונית בסיכון בינוני או גבוה תחת טיפול בהקרנות חיצוניות וברכיתרפיה.

 

החוקרים ביקשו להשלים מטה-אנליזה להשוואת התוצאות הצפויות של טיפול בהקרנות חיצוניות עם ADT, לעומת הקרנות חיצוניות עם ברכיתרפיה, בגברים עם סרטן ערמונית מקומי.

 

סקירה שיטתית זיהתה מחקרים אקראיים להשוואת הקרנות חיצוניות עם ובלי ADT, או הקרנות חיצוניות (עם או בלי ADT) עם או ללא ברכיתרפיה, אשר דיווחו על ההישרדות הכוללת של החולים.

 

החוקרים זיהו 6 מחקרים להשוואת הקרנות חיצוניות עם או ללא ADT (סך כולל של 4,663 חולים) ו-3 מחקרים להשוואת הקרנות חיצוניות עם או ללא ברכיתרפיה (718 חולים).

 

מהנתונים עולה כי תוספת ADT להקרנות חיצוניות הובילה לשיפור ההישרדות הכוללת (יחס סיכון של 0.71, רווח בר-סמך 95% של 0.62-0.81), בעוד שתוספת ברכיתרפיה לא שיפרה משמעותית את הישרדות החולים (יחס סיכון של 1.03, רווח בר-סמך 95% של 0.78-1.36).

 

ממטה-אנליזה עלה כי משלב הקרנות חיצוניות עם טיפול הורמונאלי הוביל לשיפור ההישרדות הכוללת, בהשוואה למשלב הקרנות חיצוניות עם ברכיתרפיה (יחס סיכון של 0.68, רווח בר-סמך 95% של 0.52-0.89). מניתוח סטטיסטי עלתה סבירות של 88% כי משלב הקרנות חיצוניות עם ADT יוביל להישרדות כוללת טובה יותר, בהשוואה להקרנות חיצוניות עם ברכיתרפיה.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי דפוסי הטיפול הנוכחיים של הזנחת טיפול ADT עם הקרנות חיצוניות וברכיתרפיה עשויים להוביל להישרדות כוללת נחותה, בהשוואה למשלב הקרנות חיצוניות עם ADT בגברים עם סרטן ערמונית בסיכון בינונית וגבוה. הם ממליצים לשלב טיפול הורמונאלי במקרים אלו כמרכיב חיוני בטיפול, ללא תלות בטיפול הקרינתי.

 

J Clin Oncol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<