חדשות

טיפול בתסמינים בדרכי שתן תחתונות עשוי להשפיע על השפיכה בגברים (מתוך כנס ה-EAU)

29/07/2020

 

לא כל הגברים המקבלים טיפול לתסמינים בדרכי שתן תחתונות צריכים להעדיף שימור יכולת שפיכה בבחירת הטיפול, כאשר בחלק מהגברים יש מקום לתת עדיפות להקלה על תסמינים בדרכי שתן תחתונות מאשר לשמר תפקודי שפיכה.

 

מגוון תופעות הלוואי של הטיפולים השונים לתסמינים בדרכי שתן תחתונות נע בין אובדן היכולת לשפוך, לנפח זרע ירוד ועד אורגזמה ללא שפיכה. למרות שמחקרים מצאו כי פרוצדורות לשימור השפיכה מוצלחות ב-60-100% מהמקרים של תסמינים בדרכי שתן תחתונות, אין להציע זאת לגברים שאינם פעילים מינית מאחר ואלו עשויות להשפיע על התוצאות התפקודיות. בדומה, אין להציע פרוצדורות אלו לגברים פעילים מינית עם הפרעה בליקוי כלייתי או זיהומים חוזרים.

 

אעפ"י כן, הפרעה בשפיכה הינה סוגיה מרכזית מאחר ועבור גברים רבים, תפקוד מיני, שפיכה ואורגזמה חשובים מאוד לאיכות החיים.

 

החוקרים מסבירים כי המטרה המרכזית של שפיכה – הפריה – אינה רלבנטית לגברים רבים מעל גיל 50 שנים. הבעיה בבעיות שפיכה במקרים אלו היא לרוב ההשלכות הרגשיות של הפרעה זו. מאחר ושפיכה ואורגזמה מופיעות במקביל, קיים קשר חיובי בין השתיים.

 

על החולים לקבל את כל המידע לפני כל החלטה רפואית. עליהם לשקול אם הסיכוי לתועלת ירודה של פרוצדורות לשימור שפיכה והסיכוי לפרוצדורה שנייה שוות את הטרחה. רבים מהגברים סבורים כי התועלת עולה על הסיכון, כאשר מחקרים מצאו כי 40-100% מהגברים דיווחו על ירידה בשביעות חיי המין כאשר בהעדר יכולת שפיכה. הדבר נכון גם לבנות הזוג שלהם, כאשר ממחקר חתך שכלל 240 נשים עלה כי מחצית מהנשים דיווחו כי היה להן חשוב מאוד שבן הזוג שלהן יוכל להגיע לשפיכה במהלך מגע מיני. על המטופלים להבין כי ניתוח לשימור הזקפה אינו מגיע עם תעודת אחריות.

 

המומחים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא, כולל מחקרים השוואתיים עם קבוצת ביקורת וכן מעקב הנמשך למעלה מ-3 עד 6 חודשים כפי שהיה במחקרים רבים.

 

מתוך כנס ה-EAU

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<