חדשות

אפשרויות חדשות לבדיקות סקר לסרטן ערמונית (מתוך כנס ה-EAU)

10/08/2020

 

לאחר למעלה מעשור של מחלוקת בכל הנוגע למקומה של בדיקת PSA כבדיקת סקר לסרטן ערמונית, מחקרים חדשים מצביעים על גישות חדשות העשויות לשמש כבדיקת סקר להערכת הסיכון לממאירות זו. במהלך כנס מטעם ה-European Association of Urology הציגו מומחים שתי בדיקות לא-פולשניות – הערכה של רמות Spermine בשתן ובדיקת דם המשלבת את ריכוז PSA החופשי והכולל ו-p2PSA ((-2)proPSA).

 

להערכת הערך המנבא של רמות Spermine לחיזוי סרטן ערמונית או סרטן ערמונית בדרגה גבוהה (מדד גליסון 7 ומעלה), החוקרים גייסו 556 גברים משני מרכזים ואספו 30 מ"ל שתן לפני ביופסיית ערמונית. הם בחנו את הנתונים אודות 390 גברים והשתמשו בניתוח עקומת-החלטה לחיזוי הסיכון לסרטן ערמונית וסרטן ערמונית בדרגה גבוהה.

 

רמות Spermine נקשרו בקשר הפוך עם הסיכון לסרטן ערמונית והסיכון לסרטן ערמונית בדרגה גבוהה. מדד Spermine רב-משתני, אשר לקח בחשבון גיל, נפח ערמונית, רמות PSA ורמות Spermine, היה טוב יותר מבדיקת PSA בלבד ועדיף על מדד Spermine לבדו.

 

בדיקה נוספת, סמן PHI לסרטן ערמונית, זוהתה כבעלת יכולת חיזוי דומה לבדיקת mpMRI (Multiparametric MRI). מדדי PHI מ-554 גברים מחמישה מרכזים נבחנו בשילוב עם צפיפות PSA או mpMRO והובילו לשיפור חיזוי הסיכון של גידולי ערמונית. עם קביעת סף PH של 30, ניתן לחסוך כ-25% מההפניות לבדיקות mpMRI ולהפחית את שיעור הביופסיות המיותרות בהיקף של 40%.

 

החוקרים מסבירים כי חלה התקדמות בהבנה וכיום יש מידע רב יותר מאשר לפני עשור, אך עדיין דרושות בדיקות טובות יותר וכן יש לבצע ביופסיות טובות יותר.

 

מתוך כנס ה-EAU

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<