חדשות

חשיבות רבה לבדיקת PSMA-PET בחולים עם סרטן ערמונית בסיכון גבוה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Radiation Oncology)

24/11/2020

 

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Radiation Oncology עולה כי נתונים קליניים זמינים עשויים לסייע בזיהוי גברים עם סרטן ערמונית בסיכון גבוה בהם צפויה תועלת לבדיקת PSMA PET/CT (Gallium-68 Prostate Specific Membrane Antigen).

 

החוקרים השלימו ניתוח פוסט-הוק של מחקר פרוספקטיבי, במרכז-יחיד, שכלל 262 חולים עם סרטן ערמונית בסיכון גבוה. חולים שקיבלו לפחות שלושה חודשי טיפול ADT (Androgen Deprivation Therapy) לפני בדיקות ההדמיה הוצאו מהמחקר.

 

בדיקת PSMA PET/CT הובילה לעליה בשלב הפיזור לקשריות לימפה – מ-N0 ל-N1 – ב-19.7% מהחולים ולעליה בפיזור הגרורתי – מ-M0 ל-M1a, M1b, או M1c – ב-9.4% מהמקרים. החוקרים מדווחים כי שיעור העליה בשלב המחלה עם בדיקת PSMA במחקר היה דומה מאוד לזה שתועד במחקר ProPSMA.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי מנבאים בלתי-תלויים של עליה בפיזור לקשריות לימפה עם PSMA PET/CT כללו אחוז גבוה יותר של ביופסיות ליבה חיוביות (יחס סיכויים לכל עשירון של 1.21, p=0.001) ומדד גליסון גבוה יותר (יחס סיכויים של 1.61, p=0.025).

 

בדומה, מנבאים בלתי תלויים של עליה בשלב הפיזור הגרורתי כללו אחוז גבוה יותר של ביופסיות ליבה חיובית (יחס סיכויים לכל עשירון של 1.19, p=0.013) ומדד גליסון גבוה יותר (יחס סיכויים של 2.13, p=0.024).

 

גורמים אחרים – שלב N ושלב T קליני, רמות PSA התחלתיות ונוכחות לפחות שני מאפיינים בסיכון גבוה, לא ניבאו באופן בלתי-תלוי את התוצאות.

 

כאשר החוקרים משלבים שונים, היארעות עליה בשלב המחלה בקשריות לימפה הייתה הגבוהה ביותר בחולים עם מדד גליסון של 4 או 5 ביחד עם לפחות 50% ביופסיות ליבה חיוביות (27.5% לעומת 13.1%). בדומה, היארעות עליה בפיזור הגרורתי הייתה הגבוהה ביותר באלו עם מדד גליסון של 5 ביחד עם לפחות 50% ביופסיות ליבה חיוביות (20.6% לעומת 5.9%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים בהם לפחות מחצית מביופסיות הליבה חיוביות ומדד הגליסון הוא 4 או 5 צפויה התועלת הרבה ביותר לבדיקת PSMA PET/CT. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את תוצאות המחקר הנוכחי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Radiation Oncology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<