חדשות

מגמת האטה בהתפשטות הקורונה (מקדם R ירד ל-1.01) אך עדיין עומס רב במחלקות האשפוז, נמשך מבצע התחסנות כש-80% מעל גיל 60 כבר חוסנו

20/01/2021

מאת מערכת אי-מד

ע"פ מקורות המידע של  הדו"ח היומי של "מגן ישראל" אגף המודיעין  ולוח הבקרה המתעדכן של משרד הבריאות (אגב, למה לא כתובת אחת שבה מוצג כל המידע ?) ניתן להבחין במגמת האטה/עצירת ההתפשטות של ההדבקה (מקדם R ירד ל-1.01)

 במספר החולים הקשים החדשים, והמתים יש יציבות בימים האחרונים המביאה את מספר החולים הקשים המאושפזים לרמה ממוצעת של 1,182 בשבוע האחרון, אשר לפי הדיווחים מהמרכזים השונים יוצרת בהחלט עומס רב על המערכת, העלולה להוביל לאיכות הטיפול ולעלייה בתמותה.

משום מה נשמט בדו"ח היומי של "מגן ישראל" הניתוח לפי מגזרים, שעד אתמול לפחות הראה פערים גדולים בהדבקה ובתחלואה הקשה והתמותה, במיוחד במגזר החרדי . נקווה שההשמטה הזו טכנית ולא הנחיה "פוליטית"...

מבחינת מבצע החיסונים זה נמשך בקצב ומתרחב.  ניתן לראות כאן את שיעור "ההגנה" של האוכלוסייה מעל גיל 60 במגזרים השונים, וראוי לציין העלייה בשיעור ההתחסנות במגזר החרדי בימים האחרונים שמתחילה להתקרב לשיעורים באוכלוסייה הכללית.  לעומת זאת, המגזר הערבי עדיין הרחק מאחור בשיעורי ההתחסנות.

ההערכות הן כמובן שהעובדה שלמעלה מ-60% מקבוצת הסיכון תלוית גיל (מעל גיל 60) כבר נמצאת שבועיים לאחר קבלת המנה הראשונה (ואמורה תיאורטית להיות מוגנת באפקטיביות של 50% לפחות) תתחיל לבוא לידי ביטוי בהפחתת מספר החולים הקשים החדשים, זאת ביחד עם הסגר שהוארך והירידה במקדם ההדבקה.

בהקשר לחיסונים, אגף המודיעין פרסם אמש כי החברות פייזר ומודרנה צפויות לפרסם בקרוב עדכונים מחקריים באשר ליעילות החיסון בעיקר בקבוצות קצה כמו ילדים, נשים בהיריון ועוד.

מחברי דו"ח אגף המודיעין מסכמים כך :

התחלואה ממשיכה בהיקפי שיא, לצד סימנים לבלימת עלייתה - העומס על בתי החולים גבוה, כאשר מאושפזים בהם קרוב ל-2,000 חולי קורונה, מתוכם כמעט 1,200 במצב קשה , ביממה הקודמת נחצה לראשונה רף 10,000 מאומתים חדשים ושיעור החיוביים הארצי עלה ליותר מ- 11%  ללא סקרים עמוד . לצד זאת, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת, מה שמתבטא בבלימה במספר המאומתים החדשים בממוצע

● זן הנגיף המוטנטי הבריטי - זן זה מדבק משמעותית יותר מהזנים הקודמים ונראה כי נוכחותו (מוערך בעשרות אחוזים מההדבקות באוכלוסייה) משפיעה כבר על היקף התחלואה בישראל.

● זן הנגיף המוטנטי הברזילאי - זן חדש זה של הנגיף זוהה בעיר מנאוס שבברזיל, אשר חווה כעת גל תחלואה חמור. אפשר כי זן זה מדבק יותר, עלול להדביק מחדש מחלימים ואף לאתגר את החיסונים המפותחים. עם זאת, הדבר טרם הוכח מדעית והסוגייה עודנה נבחנת.

 ● עד שתבורר מידת הסיכון הנשקפת מהזנים המוטנטים (בריטי, דרום אפריקאי וברזילאי), אנו ממליצים לנקוט צעדי מנע חריפים על מנת למנוע את התפשטותם - מניעת כניסה שלהם לישראל, וקטיעת שרשראות הדבקה שכבר החלו.

 ●  לתת כתף - ישראל ממשיכה להוביל בעולם במספר החיסונים לנפש והשלימה יותר מ-8.2 מיליון מנות חיסון (מתוכן כ-500 אלף במנה השנייה). השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה, % 79 מתוכם חוסנו עד כה) תשפיע יותר מכל על הורדת היקף התחלואה הקשה והתמותה בטווח הקצר, לצד מודעות ציבורית, תמיכה באוכלוסייה המבוגרת וסיוע פעיל להשלמת חיסונה. יוזכר כי גם לאחר חיסון בני ה-60 ומעלה יוותר סיכון לתחלואה קשה באוכלוסיה, עד להתחסנות רחבת היקף.

● בעולם - מספר המתים בארה"ב עבר ביממה האחרונה את ה-400 אלף, ובאירופה יממה קשה ובה כ-6,000 מתים, יותר מרבע מתוכם - בבריטניה. מדינות רבות, בעיקר באירופה, מאריכות את הסגרים שהוטלו בתקופה האחרונה ומיישמות הגבלות נוספות כגון סגירת מערכות החינוך והמסחר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<