חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול Bipolar Androgen Therapy בחולים עם סרטן ערמונית עמיד לסירוס (J Clin Oncol)

27/02/2021

 

גישת טיפול המבוססת על שינויים ברמות טסטוסטרון הדגימה תוצאות מהבטיחות ועשויה סייע בטיפול בחולים עם סרטן ערמונית עמיד לסירוס, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתן טיפול BAT (Bipolar Androgen Therapy), המוגדר כמעבר מחזורי מהיר בין רמות גבוהות ונמוכות של טסטוסטרון בדם, עשוי לפגוע במנגנוני הבקרה של סרטן ערמונית עמיד לסירוס.

 

מחקר TRANSFORMER (Testosterone Revival Abolishes Negative Symptoms, Fosters Objective Response and Modulates Enzalutamide Resistance) הוא מחקר אקראי להשוואת טיפול BAT חודשי (94 חולים) אל מול Enzalutamide (101 חולים). התוצא העיקרי היה שיעורי הישרדות ללא-התקדמות קלינית או הדמייתית; החוקרים התירו מעבר מקבוצה אחת לשנייה במקרה של התקדמות. תוצאי סיום משניים כללו את ההישרדות הכוללת, שיעורי תגובת PSA ותגובה אובייקטיבית, הישרדות ללא-התקדמות מההקצאה האקראית עד לחצייה לקבוצה הנגדית, בטיחות ואיכות החיים.

 

החוקרים מדווחים כי ההישרדות ללא-התקדמות עמדה על 5.7 חודשים בשתי הזרועות (יחס סיכון של 1.14, p=0.42). עם טיפול BAT תועדה ירידה של 50% ברמות PSA ב-28.2% מהחולים, זאת בהשוואה ל-25.3% מהמטופלים ב-Enzalutamide. בעת החצייה לקבוצה הנגדית, שיעור החולים עם ירידה של 50% ברמות PSA עמד על 77.8% מבין אלו שחצו לטיפול ב-Enzalutamide ועל 23.4% באלו שחצו לטיפול BAT.

 

שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות ביוכימית עם Enzalutamide עלו מ-3.8 חודשים לאחר Abiraterone ל-10.9 חודשים לאחר טיפול BAT.

 

משך ההישרדות ללא-התקדמות מההקצאה האקראית לטיפול BAT עד להחלפת הטיפול ל-Enzalutamide עמד על 28.2 חודשים, זאת בהשוואה למשך הישרדות ללא-התקדמות של 19.6 חודשים מהקצאה אקראית ל-Enzalutamide עד לחצייה לקבוצת טיפול BAT (יחס סיכון של 0.44, p=0.02).

 

משך ההישרדות הכוללת עמד על 32.9 חודשים עם טיפול BAT לעומת 29.0 חודשים עם Enzalutamide (יחס סיכון של 0.95, p=0.80). ההישרדות הכוללת עמדה על 37.1 חודשים בקרב חולים שחצו מטיפול BAT ל-Enzalutamide, לעומת 30.2 חודשים באלו שקיבלו את הטיפול ברצף הנגדי (יחס סיכון של 0.68, p=0.225).

 

אירועים חריגים על-רקע טיפול BAT היו ברובם בדרגה 1-2 ומדדי איכות חיים על-פי דירוג המטופלים נטו באופן עקבי לטובת BAT.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את תוצאות המחקר ולבחון אם טיפול עוקב ב-BAT ו-Enzalutamide עשוי להביא לשיפור ההישרדות של גברים עם סרטן ערמונית עמיד לסירוס.

 

J Clin Oncol 2021

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<