חדשות

נגיף הקורונה עלול לפגוע בפוריות הגבר (American Physiological Society, הודעת פוריה)

02/03/2021

הודעת מרכז הרפואי פדה- פוריה

מאמר שכתב פרופ' יונס (בתמונה), מנהל יחידת ההפריה החוץ גופית, במרכז הרפואי פדה- פוריה מצביע על חשש לפגיעה בפוריות של גברים שחלו בקורונה. המאמר פורסם במגזין רפואי מוביל  והגיע לרשימת המאמרים המובילים לאחר שזכה לחשיפה של למעלה מ24,000 קוראים.

מאמר שכתב פרופ' ג'וני יונס ממנו עולה כי נגיף הקורונה עלול לפגוע בפוריות של גברים, פורסם לפני מספר חודשים במגזין הרפואי היוקרתי American Physiological Society, ותוך מספר חודשים זכה ל24,000  הורדות. המספר הגבוה של קוראים\הורדות  מיקם אותו ברשימת חמשת המאמרים המובילים של העיתון!

המאמר אשר פורסם בחודש מאי  2020 , זמן קצר לאחר פרוץ המגיפה, נכתב על ידי פרופ' ג'וני יונס, מנהל יחידת הIVF במרכז הרפואי פדה-פוריה יחד עם פרופ' קרל סקורצקי , דיקאן הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל, ופרופ' זייד עבאסי, מביה"ח רמב"ם.

החוקרים מצביעים על חשש לפגיעה בפוריות של גברים שחלו ב COVID-19. פרופ' יונס מסביר, "מחולל המחלה הנגיף SARS-CoV-2 נכנס לתאי הגוף וגורם למחלה ע"י קשירה לקולטן (רצפטור) חלבון על תא המאחסן שנקרא ACE2. החלבון הזה קיים בראות, בלב, בכליות ובעוד איברים אחרים, אך מתברר שהוא קיים גם באשכים. מאחר וידוע שהמחלה פוגעת בראות, בלב ובכליות בדקנו  כיצד הנגיף משפיע על האשכים ועל מערכת הרבייה הזכרית וכתוצאה מכך על פוריות הגבר.  המסקנה אליה הגענו היא ש ACE2  מעורב בבקרת ייצור תקינה של הורמונים זכרים ותאי זרע באשכים. כלומר, הדבקה ע"י הנגיף עלולה לזהם את האשכים כשהוא נכנס לתאים דרך ACE2 וכתוצאה מכך לפגוע בפוריות הגבר".

 כאמור, בימים האחרונים התבשר פרופ' יונס כי המאמר נכנס לרשימת 5 המאמרים המובילים של American Physiological Society  מבין כלל המאמרים אשר פורסמו בכלל העיתונים של החברה בשנת 2020 (יש 18 עיתונים ומגזינים).

פרופ' יונס מדגיש לסיכום, "המאמר תומך במתן חיסון נגד קורונה לגברים צעירים בגיל הפוריות. אין להתייחס לשמועות שהחיסון גורם לפגיעה בפוריות, אין לכך כל בסיס מדעי, ההפך!  כל האיגודים המקצועיים בתחום, חוזרים וממליצים לגברים ולנשים בגיל הפוריות, להתחסן נגד קורונה".

למאמר

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<